Sazka připomíná 30 let losů, chystá oživení Tutovky

středa, 25. září 2019, 10:50 Aktuality, Marketing MediaGuru

V příštím roce by Sazka chtěla přijít s oživením značky Tutovka. Sází na popularitu stíracích losů, které si alespoň jednou ročně setře 4,5 milionů Čechů.

Zdroj: Sazka

Zdroj: Sazka

Na podzim roku 2019 uplynou přesně tři dekády let, kdy byly v tehdejším Československu představeny první stírací losy. Za tu dobu společnost Sazka prodala 750 milionů losů a jejich výhercům vyplatila 11 miliard korun. V současnosti si alespoň jednou za rok setře los 4,5 milionů Čechů. Letos Sazka očekává, že prodá 60 milionů losů ročně za zhruba čtyři miliardy korun. „Stírací losy jsou jednou z našich nejrychleji rostoucích kategorií,“ popisuje marketingový ředitel společnosti Sazka Aleš Veselý.

I do budoucna vidí Sazka ve stíracích losech potenciál. „Minimálně dalších pět let tato kategorie poroste. Stále přicházíme s novými koncepty, ať už s adventním kalendářem, nebo s losem jako dárek,“ dodává Aleš Veselý. Losy se kupují k Vánocům, narozeninám, svátku, ale i k MDŽ, Dni matek nebo na Valentýna. V poslední době roste jejich obliba i jako doplněk ke svatebním darům. Za 30 let bylo vydáno přes 200 emisí stíracích losů, v poslední době přichází v průměru se dvěma novými emisemi měsíčně.

Příští rok by také Sazka chtěla oslovit české spotřebitele s oživenou značkou Tutovkou, kterou na začátku 90. let proslavila postava Báby Tutovky v podání Valérie Kaplanové. Tutovka tehdy kombinovala stírání losů, loterii, spotřebitelskou soutěž i televizní show. Hrálo se v ní o milion korun. V letech 1991 až 1996 se prodalo 230 milionů korun a sázející si rozdělili výhry za více než miliardu korun. Modernizovaná verze Tutovky bude však pracovat jen se stíracím losem.

Reklama na Tutovku s Valérií Kaplanovou

„Úspěch losů také tkví v mnohem širším portfoliu,“ přibližuje Aleš Veselý s tím, že v současnosti nabízí Sazka tři desítky různých losů, které si designuje interně. Nejvíce lidi láká rychlost, s jakou zjistí, jestli vyhráli. Až 63 % zákazníků losů tvoří ženy, které je také častěji kupují jako dárky. „Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži pak stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu,“ doplňuje ředitel komunikace Sazky Václav Friedmann.

K 30. výročí stíracích losů Sazka od 30. září do 13. října pořádá v Centru Černý Most výstavu. Veřejnosti tak chce představit nejdůležitější fakta a čísla z historie. O víkendech budou poprvé k vidění i reálné výherní losy z uzavřených emisí.

30 let stíracích losů v Sazce

Prvním losem na československém trhu byla Spartakiádní hra – za čtyři měsíce se ho rozprodalo 10 milionů kusů. 

Stírací los Spartakiádní hra byl v tehdejším Československu první, zdroj: Sazka

Stírací los Spartakiádní hra byl v tehdejším Československu první, zdroj: Sazka

Po revoluci se popularitě kromě Tutovky těšily také Křížovky nebo Horoskopy. V roce 1995 byla představen vánoční los s názvem Vánoční kometa, která ukrývala 100 milionů korun.

Los Vánoční kometa ukrývala částku 100 milionů korun, zdroj: Sazka

Los Vánoční kometa ukrývala částku 100 milionů korun, zdroj: Sazka

V novém tisíciletí se představily losy z rodiny Rentiér, postupně pak přibyla například Černá perla nebo Zlatá rybka. Z vánočních je to například Vánoční zlatá rybka, Zlatá šupina nebo Adventní kalendář, který bude letos vonět po perníčcích.  

-stk-