Retail Summit: Příběhy o udržitelnosti musí firmy žít

čtvrtek, 6. února 2020, 16:05 Retail, Marketing MediaGuru

Udržitelnost, ekologie, bezobalový prodej, to jsou témata, kterým se výrobci i prodejci dnes intenzivně věnují.

Jannis Samaras z Kofoly na letošním Retail Summitu, foto: MediaGuru.cz

Jannis Samaras z Kofoly na letošním Retail Summitu, foto: MediaGuru.cz

Čtvrtina Čechů (26 %) se dnes podle výzkumu agentury Nielsen aktivně zajímá o ekologii a při svých nákupech kontroluje, zda jsou produkty bio, ekologické nebo ryze přírodní. Z výzkumu GfK zase vyplývá, že za největší ekologickou výzvu čeští spotřebitelé považují plastový odpad, nedostatek vody a také znečištění vodních zdrojů. Podle Euromonitoru se nejvíce ekologicky uvědomělých lidí pohybuje ve věkové skupině 30 až 44 let, nejméně u lidí nad 60 let. To je jen pár výzkumných poznatků, které byly prezentovány na letošním ročníku Retail Summitu, kde téma udržitelnosti silně rezonovalo. 

Zájem o bezobalový prodej roste

Dlouhodobě aktivní je na českém poli udržitelnosti Dm drogerie markt. „U nás nevnímáme udržitelnost jako omezování, ale vědomou volbu. Věříme, že když lidem nabídneme alternativy, tak si vyberou správně,“ řekla prokuristka společnosti Alena Střížová a dodala: „Udržitelnost pro nás není jedno velké gesto, je to spousta mravenčí drobné práce a mediálně nezajímavých počinů, pro nás je to přístup k podnikání.“

V posledních letech přišel drogistický řetězec s řadou nabídek a iniciativ na poli zdraví, ekologie a udržitelnost – jako klíčové považuje tři oblasti: zdravé potraviny, produkty v souladu s přírodou a minimalizaci plastů a obalů. Dnes má ve své nabídce na 1900 ekologických produktů a sortiment stále rozšiřuje – v dubnu kupříkladu uvede 100% veganský lak na nehty. V udržitelném duchu vylepšuje i své stávající produkty – z privátních značek již v roce 2014 odstranil mikroplasty, u deodorantů Balea zmenšil balení při zachování počtu dávek. A před dvěma lety vylepšil na regálech značení ekologických či zdravých produktů. 

Dm drogerie markt se věnuje vylepšování vlastních produktů i obalové strategie, foto: MediaGuru.cz.

Dm drogerie markt se věnuje vylepšování vlastních produktů i obalové strategie, foto: MediaGuru.cz.

Loni spustil Dm drogerie markt také pilotní bezobalový prodej ekodrogerie na dvou pražských prodejnách. Za měsíc by měl být tento způsob prodeje dostupný na 20 pobočkách ve všech krajských městech republiky. Ve spolupráci se společností Tierra Verde a její značkou Yellow & Blue nabízí stáčený gel na nádobí s citronovou silicí, univerzální čistič s pomerančovou silicí, prací gel z mýdlových ořechů s vůní levandule a máchadlo prádla s levandulovým extraktem. 

O bezobalový prodej ekodrogerie však projevují zájem i jiné řetězce. V řádu týdnů se objeví bezobalový koncept Tierra Verde také v Globusu. Své stáčené prostředky však brněnská firma dodává i do dalších 250 prodejen v Česku a na Slovensku, dostupné jsou také na Rohlik.cz. To, že mají Češi čím dál větší zájem o udržitelnost, se propisuje i do jejích finančních výsledků. „Poslední tři roky roste náš obrat průměrně každý rok o 60 %,“ popsala zakladatelka Tierra Verde Nataša Foltánová. V roce 2019 dosáhl výše 73 mil. korun. 

V Globusu bude v řádu týdnů nasazen nový bezobalový koncept od společnosti Tierra Verde, foto: MediaGuru.cz.

V Globusu bude v řádu týdnů nasazen nový bezobalový koncept od společnosti Tierra Verde, foto: MediaGuru.cz.

Marketing a realita by se neměly lišit

Další společností, která se vydala na cestu udržitelnosti, je Kofola ČeskoSlovensko. „Doufám, že se staneme plně cirkulární firmou,“ uvedl její šéf Jannis Samaras s tím, že když se lidé začnou dívat na podnikání tímto pohledem, zjistí, že každý odpad může být jinde i vstupem. Vodu své značky Klaštorná tak Kofola nabízí v lahvi z recyklovaného plastu. V dceřiné společnosti Leros vyrábí z odpadu při výrobě malinového čaje bio šťávu. A Rajec bude od letošního roku nabízet do segmentu gastra i ve znovupoužitelných sudech. 

Od letošního roku začne Kofola ČS nabízet Rajec do gastro podniků v sudu, foto: MediaGuru.cz.

Od letošního roku začne Kofola ČS nabízet Rajec do gastro podniků v sudu, foto: MediaGuru.cz.

„Ekologická i ekonomická udržitelnost nás nutně přivede zpět k lokálnímu byznysu,“ popsal Samaras. I z tohoto důvodu chce Kofola využívat co nejvíce ingrediencí lokálních. Nejenže vykupuje bylinky o místních sběračů, ale také si loni vysela vlastní pole heřmánku, který byl použit k ochucení limitované edice Rajce. Letos plánuje něco podobného. V Rajecké dolině navíc firma přesvědčuje místní farmáře, aby přešli na ekologické zemědělství – u největších hráčů se jí to už povedlo. 

Snaha o udržitelnost se značně propisuje i do marketingové komunikace. „Marketing a realita by se však neměly lišit. Naše marketingové příběhy bychom měli žít,“ podotkl Samaras. 

Jak navíc upozornil marketingový ředitel Plzeňského Prazdroje Roman Trzaskalik, je nutné přijmout fakt, že ne všechny investice se hned vrátí, řešení jsou neznámá a někdy přijde i neúspěch. Značka Radegast tak bojuje proti suchu, Gambrinus zase od začátku letošního roku nenabízí své pivo v PET lahvích. „I když nás od toho průzkumy odrazovaly, přesto jsme to udělali. Bavíme se totiž už o budoucích spotřebitelích,“ dodal Trzaskalik.

Gambrinus od začátku letošního roku už není dostupný v PET lahvích, foto: MediaGuru.cz.

Gambrinus od začátku letošního roku už není dostupný v PET lahvích, foto: MediaGuru.cz.

-stk-, -zue-