PNS je připravena převzít distribuci předplacených časopisů

pátek, 27. března 2020, 10:15 Tisk, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

PNS nabízí vydavatelům, že od České pošty převezme distribuci předplacených časopisů.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

První novinová společnost (PNS), nejsilnější hráč na poli distribuce periodického tisku, nabízí vydavatelům možnost převzít distribuci předplacených časopisů. Na dotaz MediaGuru.cz to uvedl Ondřej Vaňha, člen představenstva PNS. PNS v současnosti zajišťuje distribuci předplacených novin a periodika zaváží také na prodejní místa pro volný prodej.

„PNS je distributorem předplatného deníků. I díky tomu má distribuční síť a procesy pro distribuci předplatného časopisů připravenou. V těchto dnech již s některými vydavateli jednáme o převzetí distribuce,“ sdělil Vaňha. „Jakýkoliv vydavatel se na nás může obrátit přímo. Ať už na mě, nebo na svůj kontakt v PNS a projednat jeho očekávání a podmínky přechodu. Pokud se dohodneme, tak vzhledem k dostatečným kapacitám, které máme k dispozici, bude pak jen otázkou dní než budeme moci zahájit distribuci jejich titulu,“ dodal.

Předplacené časopisy distribuuje Česká pošta, ta však v minulém týdnu přesunula distribuci časopisů na druhou polovinu týdne. Tituly, které vycházejí v pondělí nebo v úterý, se tak ke čtenářům dostanou se zpožděním.

PNS už dříve uvedla, že rozšíření záběru o distribuci předplacených časopisů může být její další rozvojovou aktivitu. Situace, vyvolaná mimořádnými opatřeními v souvislosti s bojem proti novému koronaviru, by tak mohla rozvoj nové aktivity urychlit. „Tato situace urychluje mnoho věcí ve všech segmentech. Stejně tak tomu je i u nás. Původně jsme toto připravovali na druhou polovinu roku,“ přiblížil Vaňha.

Ondřej Vaňha, foto: PNS

Ondřej Vaňha, foto: PNS

Podle PNS je v době mimořádných opatření distribuční síť stabilizovaná a distribuce probíhá tak, jak má. Jediné omezení, které PNS přijala, bylo z důvodu ochrany zdraví zaměstnanců a spočívalo v omezení zpracování remitendy z uzavřených oblastí v karanténě.

PNS zaváží tištěné tituly na 15 tisíc prodejních míst. V současnosti je z nich uzavřeno cca 500. Situace se ale mění, některá z uzavřených prodejních míst byla v tomto týdnu otevřena. Potíže v distribuci nastaly jen u předplatitelů novin v uzavřené oblasti Uničova. „První den jsme se dostali do potíží u 30 % předplatitelů vlivem opatření, která tam byla zavedena. Nicméně v průběhu několik málo dnů jsme byli schopni zajistit plnohodnotnou distribuci i zde. Jinde jsme žádné podstatné problémy nezaznamenali. Ukazuje se, že velmi dobře fungují naše vnitřní procesy, které běžně dokáží řešit nenadálé situace – chřipkové epidemie, školní prázdniny či náhlá onemocnění,“ popsal Vaňha.

Vývoj prodaného nákladu po přijetí mimořádných opatření PNS detailněji nepřibližuje. Připouští ale, že v prvním týdnu došlo k poměrně velkému skokovému propadu. V druhém týdnu se ale měla situace zlepšit. „Situace se zjevně stabilizovala a společnost se rychle aklimatizovala na novou situaci. V současné době mají prodeje novin i časopisů růstovou křivku,“ uvedl Ondřej Vaňha.

-mav-