Podle většiny marketérů bude dopad Covid-19 jen krátkodobý

úterý, 28. července 2020, 07:15 Marketing, Výzkum MediaGuru

Většina marketérů očekává, že negativní dopad pandemie koronaviru bude jen krátkého trvání.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla i marketingové odvětví. V mnohých firmách se musely zrušit či pozastavit kampaně, ušetřeny nebyly ani rozpočty. Téměř tři čtvrtiny marketérů (73 %) se však domnívá, že negativní vliv bude mít Covid-19 na jejich oblast jen krátkodobě. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Gartner, kterého se zúčastnilo přes 430 marketérů ze Severní Ameriky, Velké Británie, Francie a Německa.

„Ohromující množství marketérů očekává návrat k produktivní výkonnosti v následujících 24 měsících,“ přibližuje výsledky průzkumu analytik Ewan McIntyre. „Optimismus je docela silný ve všech odvětvích i napříč regiony,“ podotýká s tím, že pozitivní pohled marketérů však mnohdy kontrastuje s pohledem finančních ředitelů či CEO, kteří častěji pracují s černějším scénářem a druhou vlnou pandemie.  

Zatímco v retailu až 55 % marketérů počítá s pozitivním vývojem v příštích dvou letech, v oblasti cestovního ruchu je to jen 22 %, což jen odráží nízkou míru optimismu leteckých společností, podle nichž se poptávka po letecké přepravě nevrátí na předpandemickou úroveň ani do pěti let.

Vliv pandemie koronaviru na marketing podle jednotlivých odvětví, zdroj: Gartner

Vliv pandemie koronaviru na marketing podle jednotlivých odvětví, zdroj: Gartner

Téměř polovina marketérů (45 %) očekává v důsledku pandemie snížení marketingového rozpočtu, z toho 11 % předpokládá, že půjde o snížení výrazné. Naopak 34 % dotázaných si myslí, že se jejich rozpočet navýší.

Vliv pandemie koronaviru na změny marketingového rozpočtu, zdroj: Gartner

Vliv pandemie koronaviru na změny marketingového rozpočtu, zdroj: Gartner

Průzkum také ukazuje, že v očích marketérů výrazně posílila důležitost strategie značky, jež se v současnosti stává top prioritou (33 %), a to dokonce před analýzou trhu (29 %) a marketingovými operacemi (28 %).

Top priority marketérů v současnosti, zdroj: Gartner

Top priority marketérů v současnosti, zdroj: Gartner

Síla značky je v současnosti zásadní. „Povědomí o značce a její relevance je v dobách krize důležitější než jindy. Pozorujeme úspěšné značky, které podnikají jednotlivé autentické kroky v souladu s jejich strategií a hodnotami,“ přibližuje McIntyre.

-stk-