Zásilkovna uvádí samoobslužná bezdotyková výdejní místa

úterý, 29. září 2020, 12:55 Aktuality, Internet & Mobil, Retail MediaGuru

Zásilkovna uvádí na trh bezdotyková výdejní místa Z-boxy, které se dají ovládat přes mobilní telefon. Zatím funguje 11 míst, do konce roku by jich mělo být 150.

Zdroj: Zásilkovna

Zdroj: Zásilkovna

Logisticko-technologická firma Zásilkovna přichází na trh s vlastními výdejními místy Z-Boxy. Jsou bezdotykové a dají se ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu, energii jim dodávají solární panely. Novinka má fungovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zásilky bude možné přes Z-Boxy, jak vyzvedávat, tak posílat. Vše bude za stejnou cenu jako dosud bylo přes výdejní místa.

„Na tomto projektu jsme začali pracovat již v loňském roce a vytvořili ho naši vývojáři. Takováto bezobslužná výdejní místa zatím nikdo v Evropě nemá,“ říká Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny a CEO holdingu Packeta.

Firma cílí soběstačnými bezdotykovými boxy především na menší města a vesnice, kde mohou doplnit služby České pošty, která v těchto lokalitách omezuje provoz. Další využití Zásilkovna vidí v developerských rezidenčních a komerčních prostorech. Zatím má uzavřenou smlouvu s CPI, Finep a jednají s dalšími developery.

Aktuálně je instalováno v rámci ČR jedenáct Z-Boxů a do konce roku bude umístěno celkem 150. První výdejní místo bylo instalováno v Jenštejně u Prahy, zatím je menší se dvěma sloupci. Každý sloupec má 10 míst, instalovány budou tři typy boxů, dvousloupcové, čtyř a šestisloupcové. Zaváženy budou každý den, případně i častěji. Přes největší Z-Box je možné doručit až 10 tisíc zásilek ročně.

V České republice má Zásilkovna aktuálně přes 3500 výdejních míst, do konce roku by jich mělo být 3800. Zásilkovna je součástí společnosti Packeta, která má aktuálně více než pět tisíc výdejních míst. V loňském roce byl obrat skupiny 1,25 mld. korun, přepravila 19 mil. zásilek a do konce roku jich plánuje přepravit 42 milionu.

Vedle Zásilkovny mají výdejní místa i e-shopy Alza a Mall. Alza.cz má v ČR 280 samoobslužných výdejních boxů a část poskytuje i Záilkovně, Mall.cz jich má v ČR pak 91. Nedávno otevřela první výdejní místo i Pilulka.cz. Zásilkovna navíc provozuje od loňského května ještě speciální výdejní box s názvem Z-Bot v obchodním centru Chodov. Ten je ale robotický a určen spíše pro větší města.

Samoobslužné výdejní boxy jsou na vzestupu

pátek 4. září 2020

-zue-