Prodeje ovoce rostly během pandemie o desítky procent

neděle, 31. ledna 2021, 09:05 Retail, Aktuality MediaGuru

S pandemií koronaviru bojovali Češi i jídlem. Meziroční srovnání prodejů ukazuje nárůst zájmu o alternativní potraviny, ovoce a zeleninu.

Celkový nárůst prodeje ovoce a zeleniny za rok 2020 byl podle agentury Nielsen zhruba 6 %, zdroj: Shutterstock

Celkový nárůst prodeje ovoce a zeleniny za rok 2020 byl podle agentury Nielsen zhruba 6 %, zdroj: Shutterstock

Ovoce a zelenina, alternativní potraviny, potraviny s vitaminy, vlákninou a minerály končily v košících českých zákazníků nejvíce přesně v době, když stoupaly křivky pandemie koronaviru. Podle výzkumu agentury Nielsen byl celkový nárůst prodeje ovoce a zeleniny za rok 2020 vyšší zhruba o 6 %, což je porovnatelný růst jako jsme zaznamenali v roce 2019. Nicméně při detailnějším pohledu se ukazuje, že zatímco zelenina rostla pouze něco málo přes 4 %, tak prodeje za ovoce vzrostly o 8 %. „Nejvýraznější nárůst vidíme např. u citrónů o 33,4 %, jablek o 33,1 %, česneku o 30,4 %, zázvoru o 30,3 % a pomerančů o 21,8 %. Snaha o doplňování vitamínů pomocí čerstvého ovoce a zeleniny je tedy znatelná,“ uvádí Barbara Hýžová, Senior Consultant, Retailer Services, Nielsen.

Bez citrusů to nejde

Zájem o ovoce a zeleninu kopíruje období vrcholů pandemie i podle údajů řetězců. Navíc díky zavřeným školám a vyššímu podílu práce z domova se zákazníci více stravovali doma, což prodeje ovoce a zeleniny rovněž podpořilo. „V únoru a listopadu byly nárůsty prodeje ovoce a zeleniny dvanáctiprocentní, za nimi stojí z většiny citrony, mandarinky, pomeranče a jablka, tedy plody, které jsou všeobecně známé jako zdroje vitamínů,“ říká Lutfia Volfová, vedoucí externí komunikace Globusu.

„Nárůsty prodejů ovoce a zeleniny se meziročně pohybují v průměru za celý rok v řádech jednotek procent, v některých dnech či týdnech v době vrcholu pandemie ale mohly být nárůsty u některých konkrétních druhů až v řádech desítek procent,“ uvádí Tomáš Kubík, tiskový mluvčí Penny. Nejvíce se podle něj prodávaly citrusové plody, zejména pomeranče nebo mandarinky.

V Albertu díky pandemii zintenzivnili spolupráci s českými dodavateli, kteří měli omezené možnosti exportu a uplatnili tak více produkce na domácím trhu. „V čerstvých potravinách se jednalo například o nárůst prodejů českého ovoce,“ potvrzuje trend Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert.

I v Kauflandu byl vysoký zájem o ovoce a zeleninu, především ale při první vlně pandemie. „Při druhé podzimní vlně byl tento efekt o poznání nižší. U ovoce byl meziroční nárůst vyšší, než u zeleniny a činil necelých 10 %,“ uvádí Renata Maierl, tisková mluvčí Kauflandu. Nejvíc se zde prodávaly také citrusy s nárůstem o 18 %, poté jádrové ovoce jako jablka a hrušky, jejichž prodeje vzrostly o 25 %.

Podobně primárně v první vlně pandemie na jaře zaznamenali nárůst prodejů i v Tesco. „Při jarní vlně pandemie byl nárůst hlavně u pomerančů a citronů, oproti letům minulým až dvojciferný,“ popisuje situaci Václav Koukolíček, tiskový mluvčí Tesco. 

Za posledních 7 let rostou tržby za zdravé potraviny téměř dvakrát rychleji než za ty nezdravé, zdroj: Globus

Za posledních 7 let rostou tržby za zdravé potraviny téměř dvakrát rychleji než za ty nezdravé, zdroj: Globus

Tržby za zdravé potraviny rostou 2x rychleji

Také u zeleniny jsou patrné nárůsty v průměru jednotek procent. „Velmi oblíbená byla kořenová zelenina a brambory zejména proto, že zákazníci více vařili doma,“ dodává Tomáš Kubík. Podobně i v Tesco zaznamenali větší nárůsty především v prodeji česneku, cibule, bramborách, petrželi a mrkvi. V Kauflandu vzrostl prodej zeleniny o více než 2%, největší prodejní růst zaznamenali u rajčat (o 11 %). V Lidlu pak zákazníci v loňském roce rádi nakupovali například ředkvičky, cukety, dýně či saláty.

Zájem byl také o zdravé potraviny. Například Globus jich nabízí ve speciální sekci Zdravý svět přes 1200. „Zájem o potraviny ze Zdravého světa přesně kopíruje vývoj pandemie. Loni v únoru si nakoupili zákazníci ve Zdravém světě o 16 % a v březnu o 12 % víc potravin než ve stejných měsících předloni, velký skok zájmu o tyto potraviny nastal opět od října. Jde o neobvykle vysoké meziroční nárůsty,“ potvrdila Lutfia Volfová. Celkem loni v Globusu v sekci Zdravý svět pak zákazníci nakoupili o 8,8 % potravin více než v roce 2019.

I v Lidlu pozorují nárůst prodejů v úseku zdravých potravin. „Roste zájem o nesolené ořechy, sušené ovoce, raw tyčinky, a nebo naopak chlazené zboží – čerstvé ovocné šťávy, zeleninové a luštěninové saláty, které jsou velmi oblíbené jako hotový oběd nebo svačina, nebo například cizrnové pomazánky,“ říká Tomáš Myler, tiskový mluvčí Lidlu.

Rychlejší nárůst zdravých potravin sleduje dlouhodobě i Nielsen. Z výzkumu připravovaného agenturou v říjnu loňského roku pro konferenci Plant-Powered Perspectives vyplývá, že trend zdravého životního stylu spojený také se zdravějším stravováním je velmi aktuální. Za posledních 7 let rostou tržby za zdravé potraviny téměř dvakrát rychleji než za ty nezdravé. Za celý rok 2020 narostly tržby o 5,3 %.

Řetězce promýšlejí cenotvorbu, snížení cen očekávají v létě

čtvrtek 4. června 2020

-zue-