Výzkumný trh překročil v obratu loni tři miliardy korun

čtvrtek, 6. května 2021, 14:30 Výzkum MediaGuru

I přes počáteční obavy z dopadu koronavirové krize se výrazný pokles v celkovém obratu výzkumných agentur nekonal.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Obrat českého výzkumného trhu překročil i v loňském pandemickém roce třímiliardovou hranici. Jeho velikost dosahuje podle odhadu Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění (SIMAR) 3,039 mld. korun. Jedná se jen o mírný pokles oproti předcházejícímu roku, kdy dosáhl 3,053 mld. korun. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok, kterou SIMAR publikoval u příležitosti Mezinárodního dne výzkumu.  

Vývoj obratu českého výzkumného trhu v čase, zdroj: SIMAR

Vývoj obratu českého výzkumného trhu v čase, zdroj: SIMAR

Podle SIMARu se většině výzkumných týmů podařilo úspěšně adaptovat na vzniklou situaci. Část projektů která vyžadovala osobní kontakt respondenta s tazatelem, moderátorem nebo mystery shopperem, se ve spolupráci s klienty převedla na online metody a projekty pokračovaly. Hlad po informacích o nákupním chování dokonce způsobil, že tento segment se v loňském roce navýšil.

Členské agentury SIMAR se na obratu podílely téměř 55 %. Největšího obratu dosáhla agentura Ipsos, následuje Kantar, ACNielsen, GfK a Nielsen Admosphere. Rozpětí obratů prvních tří agentur se oproti předchozím rokům snížilo.

Žebříček výzkumných agentur podle obratu, zdroj: SIMAR

Žebříček výzkumných agentur podle obratu, zdroj: SIMAR

Výhled se pro vývoj výše obratu jeví podle SIMARu víceméně optimisticky. Polovina výzkumných agentur předpokládá zvýšení obratu, 22% dokonce doufá v nárůst vyšší než 10%. Více než třetina pak odhaduje, že jejich obrat v příštím roce zůstane stejný a jen 14% se obává výraznějšího poklesu.

-stk-