HBO Max zahájila v Evropě, Viaplay navyšuje předplatitele

úterý, 26. října 2021, 16:30 Internet & Mobil MediaGuru

Služba HBO Max zahájila v úterý svou přítomnost na evropském trhu, odstartovala v severských zemích a ve Španělsku. Skandinávská služba Viaplay zase oznámila téměř 30% růst počtu předplatitelů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nabídka streamovacích služeb se na evropském kontinentu rozšiřuje o HBO Max. Streamovací platforma od WarnerMedia zahájila v úterý 26. října ve skandinávských zemích a ve Španělsku. Odstartovala tím vstup na evropské trhy, v příštím roce zde zvýší svou přítomnost na 27 zemí. HBO Max ve své nabídce spojuje na jednom místě seriály a filmy od Warner Bros., HBO, DC, Cartoon Network a Max Originals. HBO Max nahrazuje stávající streamovací služby poskytované pod značkou HBO. Uvedena bude také v několika zemích, kde zatím HBO není k dispozici.

HBO Max podporuje vstup na nové trhy speciální promoční akcí, která potrvá do konce listopadu. Novým zákazníkům v ní nabízí 50% slevu ze standardní měsíční ceny po celou dobu trvání jejich předplatného. Například ve Španělsku a Finsku to znamená, že noví zákazníci zaplatí 4,49 euro měsíčně (cca 130 Kč). Stávajícím zákazníkům pak HBO Max nabízí 12měsíční předplatné za cenu osmi měsíců. To má znamenat více než 30% úsporu. Například cena za měsíc tak ve Španělsku a Finsku klesne přibližně na 5,99 euro (cca 155 Kč). Podobné kroky při uvádění této služby lze očekávat i na českém trhu.

„HBO Max je teď dostupné v šesti evropských teritoriích a 21 dalších přijde na řadu v roce 2022,“ uvedla Christina Sulebakk, generální ředitelka HBO Max EMEA. Český trh by měl přijít na řadu zkraje roku 2022. Firma už dříve oznámila, že urychlí zařazování filmů z produkce Warner Bros. po jejich uvedení do kin. V nabídce HBO Max mají být už 45 dní po kinopremiéře.

Severská streamovací služba Viaplay zase v úterý oznámila, že ve třetím letošním čtvrtletí meziročně zvýšila počet předplatitelů o 28 % na 3,6 milionu. Za třetí čtvrtletí přidala 322 tisíc předplatitelů. Uvedla, že důležitým milníkem v tomto období byl vstup do Polska, který označila za úspěšný. „Navázali jsme silná lokální distribuční partnerství, která do konce třetího čtvrtletí přispěla k celkovému počtu 313 tisíc platících mezinárodních předplatitelů Viaplay. To v kombinaci s naším růstem v severských zemích a v Pobaltí vedlo k 28% meziročnímu růstu,“ komentoval Anders Jensen, prezident & CEO provozující skupiny NENT. Předpokládá rovněž, že za letošní rok celkově přidá 400 tisíc předplatitelů v severských zemích a 500 tisíc předplatitelů mezinárodně.

Viaplay vstoupí do konce roku 2023 na pět nových trhů (Velká Británie, Kanada, Německo, Rakousko, Švýcarsko), čímž své zastoupení zvýší na 16 zemí. Chystá také vstup do USA a Nizozemí. Do konce roku 2025 plánuje dosáhnout 12 milionu předplatitelů

Viaplay tak plánuje, že do konce roku 2025 počet svých předplatitelů více než ztrojnásobí.

Na nástup zahraničních streamovacích platforem reagovala na českém trhu platforma Voyo, která patří skupině Nova. Službu letos podporuje rozsáhlými investicemi a usiluje o to, aby se stala hlavní lokální placenou streamingovou službou na českém trhu. Nova předpokládá, že do pěti let se podíl placených streamovacích platforem na zdejším trhu zdvojnásobí a že je tak bude využívat cca 40 % českých domácností. Šéf digitálu Novy Daniel Grunt odhaduje, že v současnosti v Česku za streamovací video služby platí 700 tisíc lidí, velikost trhu s placenými videi na vyžádání kalkuluje na 1,7 mld. Kč.

Vedle HBO Max se v příštím roce na českém trhu očekává také zahájení služby Disney+, která svůj vstup do zemí střední a východní Evropy posunula na léto 2022. Termín expanze na zdejší trh zatím není jasný u Discovery+.

-mav-