Většina názor na očkování nemění, „drsná“ kampaň potenciál spíš nemá

pátek, 3. prosince 2021, 10:05 Výzkum MediaGuru

Většina české populace za poslední téměř rok názor na očkování proti covid-19 nezměnila. Více přibylo těch, kteří ho vnímají pozitivněji. Nová kampaň, která ukazuje reálné snímky z nemocnic, podle většiny populace potenciál k přesvědčení nemá.

Zdroj: National Pandemic Alarm, Nielsen Admosphere

Zdroj: National Pandemic Alarm, Nielsen Admosphere

V průběhu letošního roku, tedy za dobu, kdy je v Česku možné nechat se očkovat proti onemocnění covid-19, změnilo názor na očkování 37 % lidí – čtvrtina k lepšímu, 12 % ho vnímá negativněji než dříve. Negativní změnou prošly častěji postoje lidí ve věku 25–34 let. Většina lidí (63 %) však odpověděla, že se jejich postoj v průběhu letoška nijak nezměnil. Vyplývá to z výzkumného projektu National Pandemic Alarm, který od 16. března 2020 monitoruje aktuální postoje a nálady společnosti s ohledem na probíhající pandemii koronaviru v pěti evropských zemích. 

„Podíváme-li se detailněji na impulsy, které přispěly ke zlepšení názoru na očkování proti COVID-19, pro někoho možná překvapivě jsou na prvním místě informace od odborníků, které za ten ‚svůj‘ důvod označilo 44 % lidí, a to častěji mladší ročníky, lidé s vyšším či vysokoškolským vzděláním a lidé z velkých měst. Významné důvody pro změnu názoru k lepšímu ale respondentům zprostředkovalo také jejich okolí: zejména zkušenost s onemocněním někoho z rodiny nebo známých a také pozitivní zkušenost okolí s očkováním. Příznivěji se staví k očkování třetina respondentů také kvůli narůstajícím omezením pro neočkované, což lze číst i tak, že se těmto lidem začalo prakticky a společensky ‚vyplácet‘ nechat se očkovat,“ komentuje výsledky Lucie Vlčková z Nielsen Admosphere.

Jen 15 % změnilo postoj k lepšímu kvůli vlastní zkušenosti s onemocněním covid-19 a 7 % díky celostátní kampani na podporu očkování. Možnosti jako vyjádření veřejně známých osobností, politiků nebo mediální výstupy označil jen zlomek respondentů.

Hlavní impulsy změny názorů na očkování k horšímu jsou dva: jednak negativní zkušenost s očkováním v jejich okolí a jednak narůstající omezení pro neočkované – obě možnosti označilo shodně 46 % dotázaných. K negativnějšímu postoji dále 37 % respondentů přesvědčily informace od odborníků a po 30 % shodně celostátní kampaň a vyjádření politiků. Nejslabším deklarovaným impulsem k této změně postoje je vlastní zkušenost s nemocí, uvedlo ji jen 14 %.

Zdroj: National Pandemic Alarm, Nielsen Admosphere

Zdroj: National Pandemic Alarm, Nielsen Admosphere

Podpořit proočkovanost v Česku má mimo jiné i nová kampaň ministerstva zdravotnictví, která využívá reálné fotografie z českých nemocnic. Jde o jinou kampaň než tu, kterou na jaře připravila iniciativa Cesta ven a za kterou získala ocenění zlaté Effie. Výzkum zjišťoval, tuto novou kampaň ji respondenti vnímají. Více než polovina lidí (57 %) tuto kampaň zatím ani nezachytila. Nicméně v dotazníku měli dotázaní k dispozici náhledy použitých vizuálů a měli se rozhodnout, zda má podle nich tato kampaň potenciál přesvědčit neočkované lidi k očkování. 62 % si myslí, že tento potenciál nemá. Jen čtvrtina v něj naopak věří, 13 % neví. O něco skeptičtější než ostatní jsou v této otázce mladší ročníky.

Ačkoli u 40 % dotázaných neovlivní aktuální vývoj epidemie v Česku to, jak budou trávit letošní Vánoce, u ostatních pravděpodobně dojde k nějakým změnám. Asi třetina například vynechá návštěvu veřejných akcí jako mší, povolených typů trhů a podobně, 28 % chystá omezit setkávání s přáteli a známými – ve větší míře starší ročníky. Zhruba čtvrtina chce nakupovat v menší míře v kamenných prodejnách (častěji mladší respondenti). 19 % se s epidemickou situací o Vánocích „vyrovná“ tak, že se chystá chránit před nákazou při setkáváních například nošením respirátoru, dodržováním rozestupů a tak dále. Jen 14 % plánuje omezit setkávání s rodinou.

-mav-