Vydávání deníku Haló noviny na konci dubna skončí

pondělí, 28. března 2022, 12:05 Tisk MediaGuru

Levicový deník Haló noviny přestane vycházet k 28. dubnu. Místo něj by měl vycházet týdeník.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Levicový deník Haló noviny přestane vycházet k 28. dubnu. Místo něj by měl vycházet týdeník. V sobotu o tom rozhodl Ústřední výbor KSČM. Dnes to napsaly Haló noviny. KSČM je hlavním akcionářem společnosti Futura, která tento deník vydává. Mluvčí strany Helena Grofová ČTK řekla, že náklad Haló novin představoval asi 6000 výtisků. U nového týdeníku se podle ní uvažuje se stejným nákladem, podobným formátem a menší redakcí než dosud.

Podle Haló novin byla diskuse o zastavení deníku bouřlivá a hlasování ještě bouřlivější. Pro ukončení deníku nakonec hlasovalo 55 členů ústředního výboru, devět bylo proti a pět se zdrželo. Novodobé Haló noviny začaly vycházet v roce 1991.

O budoucnosti deníku se spekulovalo od podzimu. Komunistická strana po loňských volbách zmizela ze Sněmovny. Dlouholetého předsedu strany Vojtěcha Filipa nahradila europoslankyně Kateřina Konečná, která už na podzimním volebním sjezdu strany uvedla, že chce kvůli dramatickému poklesu příspěvků od státu kromě jiného upravit příspěvek pro Haló noviny.

Tržby vydavatelské společnosti Futura dosáhly v „covidovém" roce 2020 téměř 44 mil. Kč,  z toho 18,4 mil. Kč tvořily tržby za vlastní výrobky a 25 mil. Kč tržby z prodeje služeb. Společnost uzavřela tento rok s mírnou ztrátou 123 tis. Kč.

Podle monitoringu inzerce se loni v deníku snížil objem inzerce, a to v meziročním srovnání zhruba o třetinu. Data za hospodaření v roce 2021 zatím nejsou k dispozici. Loni v červnu si deník připomínal 30. výročí a připouštěl „ekonomické těžkosti".

Prodaný náklad deníku není auditován ABC ČR a jeho čtenost není měřena jednotným výzkumem Media projekt.

Haló noviny byly založeny v roce 1991, od počátku jsou spojeny s KSČM. U zrodu deníku stál bývalý předseda strany Vojtěch Filip. Navazovaly na předválečný stejnojmenný titul, který vycházel v letech 1933-1938. 

-čtk-, -mav-