NFNZ vede od května novinář Petr Orálek

neděle, 1. května 2022, 08:25 Aktuality, Lidé, Tisk, Internet & Mobil MediaGuru

Nadační fond nezávislé žurnalistiky od 1. května 2022 nově řídí Petr Orálek.

Petr Orálek, zdroj: Economia

Petr Orálek, zdroj: Economia

Od 1. května nastupuje do vedení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ) novinář a ekonom Petr Orálek. Nahrazuje tak Kateřinu Hrubešovou, která letos vedení fondu po roce opustila.

„Většina velkých vydavatelství se stala součástí silných podnikatelských skupin, pro které jsou média jen vedlejší byznys. Na druhou stranu vznikla řada nezávislých médií, která jsou jejich protiváhou a zárukou svobody tisku i různorodosti názorů. Nemají však za sebou silný kapitál a v turbulentní době, kterou nyní prožíváme, jsou mnohem více existenčně ohrožena. O to potřebnější je jejich podpora ze strany Fondu,“ říká Petr Orálek k současnému stavu médií v Česku.

„Chci se v čele NFNZ zaměřit na podporu společensky žádoucích témat, kvality novinářské práce i aktivit vedoucích k rozšiřování počtu čtenářů a příjmů. A to nejen na celostátní úrovni, ale i v regionech. Prioritou je také další rozvoj MediaRatingu, který hodnotí důvěryhodnost médií,“ dodává nový šéf NFNZ.

Petr Orálek strávil většinu profesního života jako novinář, byť vystudoval finance na Vysoké škole ekonomické. V minulosti pracoval v ČTK, MF Dnes a v posledních letech v mediálním domě Economia, kde působil na pozicích zástupce šéfredaktora Hospodářských novin, ředitele speciálních projektů nebo obchodního ředitele. V srpnu 2019 z vlastního rozhodnutí z Economie odešel a začal se věnovat nadační činnosti či projektům zaměřeným na seniory, např. online vydavatelství i60.cz.

-stk-