Trendy: Lineární TV se bude snižovat, poroste video na vyžádání

středa, 13. dubna 2022, 16:55 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Přestože lineární televize je stále silným zdrojem sledování videoobsahu, pro další roky se předpokládá, že dále poroste sledovanost online videí na vyžádání.

Setkání při příležitosti představení nástroje AdCross ve studiu TV Prima, zdroj: FTV Prima

Setkání při příležitosti představení nástroje AdCross ve studiu TV Prima, zdroj: FTV Prima

Televizní skupina Prima předpokládá, že dosah lineární televize se v české populaci bude snižovat a naopak poroste konzumace online videa. Na setkání s partnery při příležitosti prezentace nástroje pro společné měření TV a online reklamy AdCross to uvedl komerční ředitel skupiny Prima Vladimír Pořízek. Klientům ukázal data vycházející z průzkumu agentury Kantar Češi v síti, který se uskutečnil v loňském roce.

Z něj vyplývá, že lineární televize představuje stále dominantní způsob sledování videoobsahu (69 %). V posledních letech ale roste sledovanost videí na sociálních sítích (44 %), videoportálech typu YouTube (37 %) a zvyšuje se také konzumace předplaceného videa. Předplácet si je má zhruba pětina české populace ve věku 16-65 let. Do roku 2023 se podle těchto dat předpokládá mírný pokles lineární TV a další růst uvedených online videí včetně online videa přístupného zdarma.  

Zdroj: Češi v síti, Placené služby, Kantar, 2021, N=2025, obecná populace 16-65

Zdroj: Češi v síti, Placené služby, Kantar, 2021, N=2025, obecná populace 16-65

Také letošní data z oficiálního měření sledovanosti ATO-Nielsen Admosphere ukazují na meziroční snížení lineární (živé) TV o cca 10 %, přiblížil dále komerční ředitel Primy.

Podle výzkumu Kantar tvoří televize 50 % sledovanosti videa každý večer (od 18:00 do 24:00). Online videa na vyžádání, kde se za jejich sledování platí (SVOD, TVOD), sleduje večer 14 % populace (platí pro CS 15-69). V mladší populaci 15–39 let tvoří televize 39 % veškeré večerní konzumace videa, větší díl než v obecné populaci pak připadá na online videa.

Zdroj: : Výzkum placených služeb, Kantar, 2021, N=2025, obecná populace 16-69

Zdroj: : Výzkum placených služeb, Kantar, 2021, N=2025, obecná populace 16-69

Přestože živá TV sledovanost stále zůstává hlavním zdrojem sledovanosti televizního obsahu (83 %), podíl odložené TV sledovanosti každoročně roste. Letos představuje téměř 17 % v obecné divácké populaci 15+. V mladších diváckých skupinách je ale její podíl už více než čtvrtinový. Podíl odložené sledovanosti pak prudce roste v IPTV, aktuálně tvoří 60 % celkové sledovanosti v rámci IPTV, uvedl Pořízek s odkazem na data ATO-Nielsen Admosphere.

-mav-