Economia: Předsedkyní Rady pro redakční nezávislost je Szyszkowitz

pátek, 1. července 2022, 10:45 Aktuality, Lidé, Tisk MediaGuru

Tessa Szyszkowitz přebírá vedení Rady pro redakční nezávislost, která funguje při vydavatelství Economia, od Mishy Glennyho.

Tessa Szyszkowitz, zdroj: Economia

Tessa Szyszkowitz, zdroj: Economia

Tessa Szyszkowitz přebírá vedení Rady pro redakční nezávislost, která funguje při vydavatelství Economia, od Mishy Glennyho. V čele redakční rady stál od jejího založení před třemi lety.

Rada má zajistit, aby novináři a redaktoři vydavatelství Economia mohli vykonávat svou práci bez nepatřičného ovlivňování. Jejím cílem je také podporovat redakční nezávislost médií a pozitivně ovlivňovat novinářskou kulturu ve střední a východní Evropě.

Ve své funkci chce Szyszkowitz navázat na práci rady a propagovat redakční nezávislost během českého předsednictví Rady Evropské unie. Glenny bude i nadále součástí rady jako čestný člen, spolu s řádnými členy Alexandrou Borchardt, Aleksanderem Kaczorowským a Václavem Štětkou.

„Za tři krátké roky se rada stala nejen garantem redakční nezávislosti titulů Economie, ale také hlasitým zastáncem redakční nezávislosti v celém regionu. To je obzvláště důležité, protože v některých zemích se svoboda médií nejen že neposiluje, ale naopak oslabuje,“ uvedla Tessa Szyszkowitz. „Vzhledem k tomu, že Česká republika přebírá předsednictví Rady EU, máme příležitost téma redakční nezávislosti otevřít jako hlavní součást debaty při přípravě nového evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků.“

Tessa Szyszkowitz je historička, novinářka a spisovatelka. Svou kariéru začala v denících Süddeutsche Zeitung a Arbeiterzeitung, poté působila jako korespondentka v Jeruzalémě, Bruselu a Moskvě pro německy píšící týdeníky, jako je rakouský zpravodajský časopis Profil a švýcarský NZZ am Sonntag. V současné době je zahraniční publicistkou rakouského týdeníku Falter a londýnskou korespondentkou rakouského zpravodajského časopisu Profil. Pravidelně také píše pro německý časopis pro politickou kulturu Cicero v Londýně.

-mav-