Euromedia investuje do logistiky, staví robotický sklad

úterý, 5. července 2022, 07:15 Aktuality, Tisk MediaGuru

Euromedia Group chystá výstavbu robotického skladu. Majitel knižní skupiny plánuje v následujících letech investice ve výši 500 mil. Kč.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Skupina Euromedia Group, lídr knižního trhu provozující mimo jiné síť knihkupectví Luxor a největší knižní velkoobchod v České republice, chystá ve středočeském Stochově výstavbu robotického skladu založeného na technologii AutoStore, kterou dodá společnost Element Logic.

Vlastník skupiny, investiční holding Rockaway Capital, plánuje skrze Euromedia Group v následujících dvou letech proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky.

Euromedia Group vysvětlila, že s rostoucím počtem zákazníků a poptávkou po zboží se zvyšují nároky na efektivitu a produktivitu skladu. Od robotizace s technologií AutoStore si slibuje, že jí přinese značnou úsporu místa, zefektivnění práce i snížení chybovosti při přípravě zásilek. „Loňský rok pro nás byl velmi úspěšný a zaznamenali jsme výrazný růst. V těchto měsících samozřejmě pozorně sledujeme vývoj spotřebitelského chování, kdy vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci předpokládáme v expedovaných objemech zpomalení. Věříme však v potenciál knižního trhu v České republice a jeho dlouhodobý růst. Investicí do nového skladu chceme být na tento růst připraveni a zároveň zvyšujeme kvalitu a spolehlivost logistiky, čímž přispíváme k rozvoji celého knižního trhu,” říká František Mala, CEO Euromedia Group.

Roboti se budou starat o vyhledávání zboží ve skladu a jeho dopravu ke skladníkům, kteří zboží převezmou a připraví k odeslání v tzv. pracovních portech.

V novém skladu o rozloze přes 10 000 m² bude zboží uloženo v první fázi v 65 000 plastových boxech (tzv. binech) a s přípravou zboží k expedici bude zaměstnancům pomáhat až 90 robotů. 

V roce 2017 do Euromedia Group vstoupila Rockaway Capital, investiční skupina Jakuba Havrlanta, s cílem pomoci digitalizovat další tradiční sektor. Během loňského srpna se pak skupina dohodla na odkoupení 50procentního podílu, který držela společnost Czech Media Invest, a stala se téměř 100procentním akcionářem. „Knižní byznys považujeme za jeden z pilířů portfolia Rockaway Capital. V následujících dvou letech plánujeme prostřednictvím Euromedia Group proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky a souvisejících IT systémů,“ říká investiční partner Rockaway Robert Chmelař.

Euromedia vlastní nakladatelské značky Kalibr, Odeon, Ikar, Universum, YOLI, Esence, Pragma, Pikola, Listen, Laser, Brána a Témbr. Provozuje také síť knihkupectví Luxor a Knižní klub, je rovněž vlastníkem největšího knižního velkoobchodu v republice, který zásobuje přední řetězce.

-mav-