Regionální nákupní centra si v tržbách loni polepšila

čtvrtek, 9. června 2022, 06:45 Retail, Výzkum MediaGuru

Návštěvnost regionálních nákupních center se i přes lockdown nezměnila. Tržby se meziročně zvýšily o 15 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Regionální nákupní centra zlepšila loni své tržby, a to o 15 %. Nákupní koš vzrostl v průměru o více než 10 % na 260 Kč za návštěvu. Návštěvnost v roce 2021 zůstala ale v porovnání s předchozím rokem podobná a zaostávala za hodnotami z předcovidového roku 2019 o 27 %. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index od společnosti CBRE. 

„Ačkoliv čísla návštěvnosti naznačují změnu v zákaznickém chování, z vývoje tržeb je patrné, že se jedná především o odlišnou frekvenci nákupů a jejich plánování. To potvrzuje i meziroční navýšení nákupního koše o více než 10 % na téměř 260 Kč za jednu návštěvu obchodního centra. Další pozitivní zprávou je fakt, že vloni během dlouhotrvajícího lockdownu již nedošlo k tak výraznému poklesu návštěvnosti, který v roce 2020 dosahoval až -70 %. I z toho důvodu se předloni celoroční tržby maloobchodníků propadly o více než 25 %. Ovšem loňský rok již z pohledu celkových tržeb přinesl zotavení o téměř 15 %,” komentuje za CBRE Klára Bejblová

Obchodní centra zaznamenala velmi dobré výsledky prakticky ihned po znovuotevření obchodů. Ty byly motivovány mimo jiné odloženou spotřebou a v průměru se přiblížily tržbám z roku 2019. I přesto celkový výsledek tržeb poznamenal 18týdenní lockdown, a tak loňský rok nakonec za rokem 2019 zaostal přibližně o 15 %.

Sektorem, který v porovnání s rokem 2019 zaznamenal nejmenší pokles tržeb (o 6 %), byl specializovaný maloobchod. Tento výsledek významně ovlivnily kategorie zboží, na které se nevztahovaly omezení prodeje. Jednalo se především o kategorie optiky a lékárny (+11 %) a zdraví a krása (–5 %). Dále následovala elektronika s již dlouhodobě fungující online platformou, která si v obou letech udržela jeden z nejnižších poklesů. Zatímco v roce 2020 dosahovaly lepších výsledků velkoplošní operátoři, v roce 2021 byl pokles pouhých 14 % vůči roku 2019 poháněn menšími prodejnami se specializovanou elektronikou, například iStores, Xiaomi či Eta.  

Největší zotavení oproti roku 2020 pocítily sektory gastronomie a služeb, které byly společně s volnočasovými aktivitami zásadně ovlivněny ochrannými opatřeními i po znovuotevření provozu. Gastronomii, která byla nejdynamičtěji rostoucím segmentem v předpandemickém období a která zaznamenala nárůst tržeb z -35 % v roce 2020 na -17 % v roce 2021, pozitivně ovlivnili především fastfoodoví operátoři. Ti v reakci na vládní omezení zavedli výdejová okénka a začali plošněji nabízet rozvoz svého občerstvení. Velmi dobrých výsledků dosahovaly také restaurace s možností drive-in.  

Zdroj: Shopping Centre Index / CBRE

Zdroj: Shopping Centre Index / CBRE

Sektory módy, doplňků a sportu se i přes značné zotavení pohybovaly ve výsledku celého roku 2021 pod hranicí poklesu 20 % v porovnání s rokem 2019. U módy se nejlépe dařilo nabídce pro mladé s propadem cca -10 % a prodejům spodního prádla s -17 %. Jen nepatrné zlepšení a celkový pokles téměř 40 % zaznamenala dámská móda. Značný rozdíl zaznamenal sport při srovnání velkoformátových operátorů s menšími prodejnami. U prvně jmenovaného došlo oproti roku 2019 ke zlepšení z -28 % na -14 %, u druhého pouze z -33 % na -27 %.

Neobsazenost regionálních nákupních center zůstala v meziročním srovnání téměř neměnná a činila 4,4 %. Nájemné se zvýšilo o necelé 1 %.

CBRE Shopping Centre Index

CBRE Shopping Centre Index sleduje výkonnost regionálních nákupních center v České republice od roku 2013. Analyzuje vzorek 21 nákupních center v regionech (kromě Prahy) s maloobchodní plochou přesahující 600 000 m2, tzn. více než 35 % z celkového objemu nákupních center v regionech. Přibližně 70 až 85 % plochy tvoří nákupní galerie, zbytek zaujímají potravinové řetězce, multiplexy a další volnočasové koncepty jako dětské koutky, bowlingové herny, kasina nebo myčky aut, které se nachází až ve třetině center. Právě tyto segmenty (mimo nákupní galerie) nejsou součástí indexu, protože by mohly způsobit zkreslení výsledků. 

-stk-