Ceny Flema rozdány, Grand Prix pro slovenský „kraj světa"

pátek, 21. října 2022, 10:20 Reklama MediaGuru

V letošním ročníku soutěže inovativního mediálního plánování Flema uspěly slovenské agentury. Hlavní ceny si odnesly kampaň pro košický region, dále slovenská agentura Wavemaker a Plzeňský Prazdroj.

Držitelé ceny Grand Prix společně s předávajícím ceny Tomášem Hynčicou (vlevo) a moderátorem a pořadatelem soutěže Hynkem Cimoradským, zdroj: Flemedia

Držitelé ceny Grand Prix společně s předávajícím ceny Tomášem Hynčicou (vlevo) a moderátorem a pořadatelem soutěže Hynkem Cimoradským, zdroj: Flemedia

Cenu Grand Prix za absolutně nejlépe hodnocenou vítěznou kampaň získala v letošním ročníku soutěže inovativního mediálního plánování Flema Media Awards (Flema) agentura Socialists. Vytvořila kampaň „Kraj světa – Hrdý na to, co v něm nenajdeš", která odvážným způsobem propaguje košický region. Kampaň si zároveň odnesla prvenství v kategorii Nejodvážnější počin. Zábavnou formou upozorňovala na věci, které se v košickém regionu ve srovnání s vykřičenými turistickými slovenskými destinacemi nenajdou. Podařilo se ji vyvolat mediální zájem a do kampaně se spontánně zapojovali i sami uživatelé. S mediálním rozpočtem 16 ,5 tis. euro (cca 400 tis. Kč) zasáhla až 88 % cílové skupiny a k návštěvě košického kraje motivovala 79 % lidí, které kampaň oslovila.

Zdroj: Socialists

Nejúspěšnější agenturou letošního ročníku se stala slovenská Wavemaker Slovakia. Vítězství zaznamenala ve dvou kategoriích: Nejlepší využití TV a Nejlepší využití rádia. Televizní kampaň značky Radegast pro společnost Plzeňský Prazdroj, která se zase stala inovativním zadavatelem, měla u slovenských diváků vést ke spojení Radegastu s hořkým pivem. Za tímto účelem vzniklo ve spolupráci s TV Markíza na kanále Dajto speciální pásmo filmů, ve kterých hlavní mužský hrdina překonává překážky a zažívá tak „hořké chvilky". Přímo do filmů byla vložena obrazová sponzorská injektáž.  

Pro Plzeňský Prazdroj vznikla také další z vítězných kampaní, a to v kategorii Nejlepší komerční kampaň. Podílela se na ní agentura Triad Advertising a jejím cílem bylo pomocí šipkového turnaje Gambrinus Cup vrátit muže do hospod po skončení covidových opatření. Turnaje se zúčastnilo téměř 1,5 tisíce amatérských týmů včetně osobností z řad influencerů. V zapojených hospodách narostla v hrací dny spotřeba piva o 41 %.

Gambrinus Cup. zdroj: Flemedia

Gambrinus Cup. zdroj: Flemedia

Cenu za Nejlepší zapojení zákazníka získaly agentury PHD, Fuse a Good Game za práci pro Komerční banku. Kampaň zapojila esportovou komunitu, pro kterou připravila šifrovací hru. Díky tematickému propojení s tituly počítačových her a hodnotným cenám zasáhla skalní fanoušky hry i širší gamingové publikum. Projekt přinesl nejvíce prodaných limitovaných karet za poslední roky a znalost Komerční banky mezi mladými lidmi se zvýšila o 97 %.

Limitované karty League of Legends, zdroj: Flemedia

Limitované karty League of Legends, zdroj: Flemedia

Úspěch slovenských agentur stvrdily ještě agentura Unimedia, která si odnesla vítězství v kategorii Nejlepší využití OOH za kampaň pro Hornbach. V kategorii Nejlepší nekomerční kampaň uspěly také agentury Elite a Monday Lovers s prací pro Depaul Slovensko na podporu lidí bez domova. 

Z kampaně pro Hornbach, zdroj: Flemedia

Z kampaně pro Hornbach, zdroj: Flemedia

Influencera se nejlépe podařilo využít společnosti McDonald's. TMBK vytvořil z uměleckého z maestro burgera umělecké dílo – digitální token, který byl posléze vydražen.

Maestro by TMBK, zdroj: McDonald's

Maestro by TMBK, zdroj: McDonald's

S daty nejlépe pracovala Publicis Groupe v kampani pro značku Mentos, kdy na základě dat identifikovala šest hlavních příležitostí, kdy si lidé berou žvýkačku. Na základě druhého, kvalitativního výzkumu, pak zjišťovala, v jakou hodinu a den je největší šance, že člověk dělá jednu z šesti definovaných aktivit. Výsledkem byla detailní matice zachycující týden v hodinových oknech určujících pro každou činnost přesné sloty, kdy byla vydávána různá kreativa. Při vícero kreativách v daném slotu byly imprese obohacovány o behaviorální data.

Za projekt Studia Relax si odnesla vítězství v kategorii Nejlepší využití digitálních médií agentura Friendly.

První místo za nejlepší využití real-time marketingu vybojovala MetroZoom za CLV pro Wolt, který se měnil podle počasí

Vítězové Flema Media Awards 2022

Název kampaně

Autor

Zadavatel

Nejlepší využití OOH

Hornbach – Záhrada môže byť kdekoľvek

Unimedia

Hornbach - Baumarkt SK 

Nejlepší využití TV

Radegast – Horké večerné kino

Wavemaker Slovakia 

Plzeňský Prazdroj

Nejlepší využití rádia

Slovenská sporiteľňa – Dobré správy v Dobrom ráne

Wavemaker Slovakia 

Slovenská sporiteľňa

Nejlepší využití digitálních médií

Relax Drink –  Studio Relax

Friendly 

Maspex Czech 

Nejlepší využití influencera

McDonald's – Nejhodnotnější burger na světě

Follow Bubble a MSL Czech Republic

McDonald`s ČR

Nejlepší zapojení zákazníka

Komerční banka – Banka s gamingovou kampaní láme rekordy

PHD, Good Game, FUSE

Komerční banka

Nejlepší využití dat

Mentos Occasions

Publicis Groupe

Perfetti Van Melle Czech Republic

Nejlepší využití real–time marketingu

Wolt – Kouzelná reklama, která se mění podle počasí

MetroZoom 

Wolt Česko 

Nejlepší nekomerční kampaň

Depaul Slovensko – Títo otužilci sa nemajú kde zohriať

Elite / Monday Lovers

Depaul Slovensko

Nejlepší komerční kampaň

Gambrinus Cup – Opět pořádný důvod zamířit do hospody

Triad Advertising, McCann-Erickson Prague

Plzeňský Prazdroj

Nejodvážnější počin

Kraj sveta – Hrdý na to, čo v ňom nenájdeš

Socialists

Košice Región Turizmus

Grand Prix

Kraj sveta - Hrdý na to, čo v ňom nenájdeš

Socialists

Košice Región Turizmus

Inovativní autor

Wavemaker Slovakia 

Inovativní zadavatel

Plzeňský Prazdroj

Zdroj: Flemedia

„Jako každý rok, i letos proběhlo v rámci hodnocení druhé poroty Flema mnoho intenzivních diskusí, některé výsledky překvapily i samotné porotce. Kvalita prací i jejich vyrovnanost se zvyšuje. Už dávno neplatí, že favorité jsou předem jasní.“  říká k výsledkům 17. ročníku Hynek Cimoradský, managing director pořádající společnosti Flemedia.

Vítěze z 53 přihlášených prací vybralo 97 odborníků v oblasti mediálního plánování a marketingové komunikace z řad zadavatelů, médií a reklamních i mediálních agentur, ve dvou kolech hodnocení.

-mav-