RRTV prověří, zda Köppl není ve střetu zájmů, podnět i ve Sněmovně

středa, 18. ledna 2023, 07:20 Aktuality, Lidé, TV MediaGuru

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání bude řešit, jestli není její člen Daniel Köppl ve střetu zájmů. Podnět ke sněmovním orgánům podala i poslankyně Olga Richterová.

Daniel Köppl, zdroj: Empresa Media

Daniel Köppl, zdroj: Empresa Media

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) nechá vypracovat právní analýzu týkající se možného střetu zájmů jejího člena Daniela Köppla, který má být zároveň členem volebního týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Rada se bude analýzou zabývat na příštím zasedání 24. ledna. Podnět k volebnímu sněmovnímu výboru a také k legislativnímu odboru sněmovny pak podává i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

„Radě bylo doručeno několik stížností, které poukazují na skutečnost, že člen rady Daniel Köppl je součástí marketingového týmu kandidáta na prezidenta Andreje Babiše. Rada si ve věci zpracovává právní analýzu, která bude projednána na nejbližším zasedání," informoval ČTK vedoucí úřady RRTV Bartoš.

„Člen Babišova kampaňového týmu Daniel Köppl je zároveň členem RRTV. Pokud ale dohlížíte na nezávislost médií, nemůžete zároveň dělat v politické straně (hnutí) a vystupovat v její prospěch. Dnes jsem podala podněty k prošetření. Pravidla platí pro všechny a nelze je ohýbat," zdůvodnila Richterová v úterý večer. 

Zákon říká, že členové rady nesmí působit v žádné straně, hnutí a v jejich prospěch. Köppl však podezření odmítá. „Jsem v pozici asistenta pana (místopředsedy sněmovny) Karla Havlíčka (ANO), takže občas jsem na některých jednáních, to je pravda, ale z pozice asistenta. Na té kampani nepracuji,“ řekl v pondělí deníku Echo24 s tím, že jeho práce s kampaní nemá nic společného a „maximálně přenáší informace z jedné strany na druhou“.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Na návrh Sněmovny je jmenuje a odvolává premiér. Köppla za hnutí ANO vybrala Sněmovna v červenci 2021. Předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO) tehdy upozornil na Köpplův možný střet zájmů. Köppl byl v době zvolení šéfredaktorem odborářského časopisu Sondy. Podle Kolovratníka by tato funkce byla neslučitelná s funkcí člena RRTV. Jak ale tehdy uvedl, střet zájmů by nastal až v okamžiku jmenování.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

-čtk-, -mav-