Vydavatelé: Zvýšení DPH na tisk sníží jejich dostupnost

úterý, 11. dubna 2023, 16:10 Tisk ČTK

Případné zvýšení DPH u tiskovin ze současných 10 procent na 14 procent by snížilo jejich dostupnost, uvedla v úterý profesní asociace Unie vydavatelů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Vládou zvažované zvýšení sazby DPH na tiskové publikace z deseti na 14 procent povede ke snížení jejich dostupnosti. Česko bude mít v této oblasti jednu z nejvyšších úrovní zdanění v celé EU. Uvedla to dnes Unie vydavatelů ve vyjádření pro ČTK.

„ČR by se tím vydala zcela opačným směrem, než kterým se ubírá Evropa, když v roce 2018 umožnila všem členským státům EU zavést v některých případech dokonce až nulovou sazbu DPH u tiskových publikací. Zamýšlené zvýšení DPH na tiskové publikace by vedlo ke snížení jejich dostupnosti, a to včetně naučných a odborných publikací nebo školních učebnic. Změna by v důsledku vedla k celkově nižší čtenářské gramotnosti," uvedli dnes zástupci tuzemských vydavatelství.

Souběžné úvahy o zvyšování sazby DPH u tiskových publikací a snižování daně u hazardních her nejsou podle výkonného ředitele unie Václava Macha hodny České republiky jako kulturního státu, který by si měl vážit čtenářské gramotnosti, rozvíjet ji a podporovat. „K tomu trh tiskových publikací bezesporu přispívá. Uvědomujeme si realitu, které dnes čelí veřejné rozpočty státu. Unie vydavatelů je proto připravena být vládě v této důležité diskusi konstruktivním partnerem," dodal Mach.

O navrhovaném zvýšení DPH u těchto výrobků informovala v pondělí Česká televize (ČT). Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že nejde o finální návrhy. Ty chce zveřejnit zhruba za měsíc.

-čtk-