Autor textu ČTK
Případné zvýšení DPH u tiskovin ze současných 10 procent na
14 procent by snížilo jejich dostupnost, uvedla v úterý profesní asociace
Unie vydavatelů.
Vládou zvažované zvýšení sazby DPH na tiskové publikace z deseti na 14 procent povede ke snížení jejich dostupnosti. Česko bude mít v této oblasti jednu z nejvyšších úrovní zdanění v celé EU. Uvedla to dnes Unie vydavatelů ve vyjádření pro ČTK.
„ČR by se tím vydala zcela opačným směrem, než kterým se ubírá Evropa, když v roce 2018 umožnila všem členským státům EU zavést v některých případech dokonce až nulovou sazbu DPH u tiskových publikací. Zamýšlené zvýšení DPH na tiskové publikace by vedlo ke snížení jejich dostupnosti, a to včetně naučných a odborných publikací nebo školních učebnic. Změna by v důsledku vedla k celkově nižší čtenářské gramotnosti," uvedli dnes zástupci tuzemských vydavatelství.
Souběžné úvahy o zvyšování sazby DPH u tiskových publikací a snižování daně u hazardních her nejsou podle výkonného ředitele unie Václava Macha hodny České republiky jako kulturního státu, který by si měl vážit čtenářské gramotnosti, rozvíjet ji a podporovat. „K tomu trh tiskových publikací bezesporu přispívá. Uvědomujeme si realitu, které dnes čelí veřejné rozpočty státu. Unie vydavatelů je proto připravena být vládě v této důležité diskusi konstruktivním partnerem," dodal Mach.
O navrhovaném zvýšení DPH u těchto výrobků informovala v pondělí Česká televize (ČT). Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že nejde o finální návrhy. Ty chce zveřejnit zhruba za měsíc.
-čtk-
# tisk # noviny # časopisy # DPH # Unie vydavatelů
Autor textu ČTK
První novinová společnost (PNS) mění po více než sedmi letech vedení.
Z pozice předsedy představenstva odchází Vít Rozsypal, kterého nahrazuje
manažer Ivo Kalík.
Economia v roce 2025 zvýšila obrat na 570 mil. Kč a zlepšila
hospodaření. Provozní výsledek se po roce vrátil do zisku a čistá ztráta
klesla z 18,5 mil. Kč na necelé tři miliony korun.
Mafra ke konci roku ukončí vydávání tištěných časopisů životního
stylu pro ženy Cosmopolitan a Harper's Bazaar. V portfoliu tak od nového
roku nebude mít žádný časopis vydávaný v licenci. Zaměřit se chce na
rozvoj vlastních mediálních značek.