Český grafický design přiblíží projekt Identita, připravuje TV cyklus

pátek, 26. května 2023, 10:15 Aktuality, Marketing, TV MediaGuru

Příběh českého grafického designu pro veřejnost mapuje kulturní projekt Identita. Představí televizní cyklus, výstavu, monografii i dokumentární film.

Projekt Identita se bude zabývat mimo jiné i navigačním systémem pražského metra, jehož autorem je Jiří Rathouský, zdroj: Identita.

Projekt Identita se bude zabývat mimo jiné i navigačním systémem pražského metra, jehož autorem je Jiří Rathouský, zdroj: Identita.

Státní symboly, poštovní známky, bankovky, loga institucí, ale i knihy, dopravní značky, orientační systém v metru, obaly výrobků či filmové plakáty – to vše je součástí formování české národní identity. Jak vznikaly a kdo za nimi stojí, přiblíží rozsáhlý kulturní projekt Identita – příběh českého grafického designu“. Jeho součástí je stejnojmenný televizní cyklus, který vzniká v koprodukci s Českou televizí, moderátorem Alešem Najbrtem a režisérem Jakubem Skalickým. Doplní ho výstava, výpravná monografie a celovečerní dokumentární film. Iniciátory projektu jsou typograf a pedagog Filip Blažek a teoretička designu Linda Kudrnovská. 

Cílem tvůrců je kromě představení více než stoleté historie oboru i poukázat na jeho vliv na společnost. Grafický design každého člověka celoživotně provází, málokdo ale ví, jaké příběhy za ním stojí. Samotní grafičtí designéři tento obor vnímají především jako službu veřejnosti, která slovy Zdeňka Zieglera „může někdy souviset s uměním“.

„Pořad o grafickém designu tady dlouho chyběl, myslím, že na něj už všichni čekají a že je to něco, co by mohlo být i velice zábavné. Navíc má u nás tento obor obrovskou tradici, jména jako Sutnar nebo Teige jsou dodnes známá po celém světě,“ říká průvodce televizním cyklem Aleš Najbrt. Právě vznikající sedmidílný televizní cyklus se objeví na obrazovkách veřejnoprávní televize v roce 2024, scenáristou je Petr Hauzírek, kreativní producentkou za ČT Martina Šantavá.

Výstava odstartuje na  příští rok na jaře v regionech a v plné míře vyvrcholí na podzim příštího roku v Museu Kampa. Jejím cílem bude objasnit, jak jednotlivá díla vznikala a jak pozitivně či negativně ovlivnila nebo ovlivňují naše životy. Podle autorů projektu si pod pojmem grafický design nelze představit „jen“ krásně zpracované knihy, jsou to i varovné nápisy nebo plakáty nacistické či komunistické propagandy. Identita v Museu Kampa bude tak příležitostí k diskusi pro pochopení celého oboru grafického designu, na který mohou být Češi právem hrdí. Komisařem výstav je David Korecký a autorem architektonického řešení je skupina Okolo (Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Štěch). Výstava bude existovat i ve verzi pro spolupráci s Českými centry a zastupitelskými úřady v zahraničí.

Připravovaná knižní publikace editorky Lindy Kudrnovské v designu Adély Svobodové nabídne v české i anglické verzi stěžejní díla a profily osobností, historické milníky, nepublikovaná díla, rozhovory či eseje řady odborníků i ze zahraničí. Své sbírky autorům zpřístupnilo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravská galerie v Brně, Památník národního písemnictví, Moravská zemská knihovna, Městská knihovna v Praze nebo Národní muzeum.

Celovečerní dokumentární film režisérky Kateřiny Mikulcové bude určený tuzemským i zahraničním divákům. Nabídne příběhy známých i méně známých značek a ukáže, že špičková grafická tvorba vzniká v Česku i dnes. Do kin film uvede jako završení celého projektu v roce 2025 distribuční společnost Bontonfilm a poté bude následovat zahraniční distribuce. 

Autory loga a vizuálního stylu projektu Identita je Studio Marvil (Olga Benešová, Jiří Karásek, Tereza Saitzová), speciální písmo pro něj vytvořil Tomáš Brousil

-stk-