Marketingové nástroje letošního roku. O čem se mluví?

sobota, 3. června 2023, 08:05 Marketing MediaGuru

Nové nástroje a umělou inteligenci je důležité považovat za pomocníky v marketingu a naučit se s nimi pracovat. Klíčové je také vyhodnocování a údržba.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Pro marketéry je důležité brát umělou inteligenci a jiné nástroje jako pomocníka při práci a načit se s nimi efektivně pracovat. O tom, jak zakomponovat AI do své rutinní práce, mluvili odborníci na konferenci Nástroje v marketingu, kterou pořádal Tuesday Business Network. Na konferenci se hosté dozvěděli rovněž praktické tipy, jak nástroje efektivně využívat.

Nový nástroj pro analýzu webové návštěvnosti Google Analytics 4 představil Jan Friedel, senior web analyst Publicis Groupe. Upozornil, že nové rozhraní ještě vůbec nezačala využívat až třetina webů, přičemž stávající verze končí 1. července. Posluchačům ukázal základní kroky pro nastavení nového účtu, usnadnil orientaci v prostředí nebo také ukázal, jak analyzovat jednotlivé kampaně. Upozornil také na novou možnost zvolení obchodních cílů a novou strukturu účtu. „Zkoušejte do rozhraní každý den chodit, krůček po krůčku se učit s novou verzí pracovat a do budoucna to bude úplně adekvátní varianta tak, jak jsme měli Google Analytics,“ dodává.

Jednotlivé nástroje pro přípravu obsahové strategie ukázal Josef Řezníček, marketingový stratég ze Včeliště. Posluchačům představil konkrétní nástroje, které ulehčují práci marketérům. Vyzdvihl zejména nástroje pro analýzu obsahu Screaming Frog nebo například Hotjar, který dokáže detailně zjistit, jak se uživatelé chovají na konkrétní podstránce, kde se pohybují myší nebo kam až scrolují. Dále ukázal nástroje pro generování nápadů, mezi kterými je Marketing Miner, Feedly nebo Collabim. Další skupinu představovaly nástroje, které pomáhají s efektivnější přípravou textů, e-mailů, obrázků či videí. Mezi takové nástroje řadí například Figmu či Loom. Pro samotnou realizaci obsahového marketingu doporučil například Thrive Leads, Zapier, CMS a CRM nástroje.

Jak zakomponovat Chat GPT do tvorby, ukázal během konference Adam Ryba, marketingový konzultant Fordigy, který vnímá umělou inteligenci jako pomocníka, nikoli jako hrozbu. „Mnoho lidí nahlíží na umělou inteligenci jako na nástroj, který otevře občas, ale je potřeba naučit se zakomponovat ho do běžné denní rutiny,“ vysvětlil.

Správu brandu v 21.století popsal Ondřej Brom, CEO Graphic Standard & Dipozitiv, který se zároveň věnoval tématu moderní technologie v grafickém designu a v marketingu. Mimo jiné také upozornil, že je nutné na brand nahlížet jako na pověst značky.

Proč je důležitá také údržba a systematické vedení brandu, vysvětlil Karel Drašnar, zakladatel BrandCloud.pro. Posluchačům ukázal, jaké kroky mají podniknout pro dlouhodobě úspěšný marketing i komunikaci značky. Doporučil například jasně definovat platformu pro předávání, srozumitelnou strukturu nebo také šablony, které může editovat i koncový uživatel. Podle něj je důležité implementovat také úvodní návod pro nové uživatele, aby se mohli lépe zorientovat v novém prostředí. Apeloval také na to, aby marketéři věnovali čas nahrávání, ať už to jsou nové materiály či aktualizace. Důležitá je rovněž distribuovaná identita, aby firmy napojily do jednoho prostředí všechny externí uživatele.

Cestu ke ztraceným zákazníkům ukázala Ivona Ševčíková, Head of Customer Retention and Experience Acomware, která posluchačům na praktické případové studii popsala, jak během covidu využili náskok a zkušenosti ve svůj prospěch. Zároveň také apelovala na to, že každý komunikační prostředek má svoji superschopnost a také, že jeden scénář má více komunikačních kanálů, jako například e-mail, SMS či push notifikace.

Matěj Linek, Head of Digital solutions Omnicom Media Group (OMG), a Anna Pakandlová, specialistka online marketingu Kooperativy, představili nástroj RTBium, který vyvinuli v OMG a který dokáže vytěžit z RTB reklamy maximum. Anna Pakandlová popsala přínos RTBium pro praxi Kooperativy. „Vidíme kolik procent času lidé tráví s naší reklamou navíc. Je to plně automatizované,“ přiblížila. Matěj Linek zároveň zdůraznil, že velmi důležitá je také pozornost, která zvyšuje zisky.

-tšl-