Španěl a Pavlíček koupili Parlamentní Listy, Valenta vystupuje

úterý, 6. června 2023, 12:15 Internet & Mobil MediaGuru

Server ParlamentníListy.cz má nové většinové majitele. Většinový podíl získali herní vydavatelé a mediální podnikatelé Marek Španěl a Slavomír Pavlíček. Ivo Valenta z projektu vystupuje.

Podnikatelé v herním odvětví Marek Španěl a Slavomír Pavlíček koupili přes svoji nově založenou společnost Naše Média server Parlamentní Listy.cz. Získali většinový podíl (přes 70 %) od společnosti Synot podnikatele Ivo Valenty. Web o této změně informoval své čtenáře. 

„Naše společnost je silná právě díky svobodné soutěži myšlenek. Nenechme si tuto kvalitu vzít pod jakoukoliv záminkou,“ cituje web Marka Španěla, který transakci komentoval. „Svoboda slova je svobodou říkat věci, které někdo jiný nechce slyšet. Snaha umlčet anebo vylučovat kohokoliv ze společenské rozpravy pro jeho názory je proto pro mne naprosto nepřijatelná," dodal.

Ivo Valenta považuje prodej svého podílu za konec celoplošných mediálních aktivit v České republice. „Společnost Synot Invest Limited v těchto dnech prodala celý svůj majoritní podíl v české společnosti Our Media a dokončila tak transakci, v jejímž důsledku přecházejí ParlamentníListy.cz s přibližně třemi sty tisíci čtenáři denně do rukou nového investora,“ uvedla mluvčí společnosti Magda Pekařová. Soustředit se chce na rozvoj svých podnikatelských aktivit v oblasti médií na Slovensku, kde vlastní zpravodajský deník Pravda.

Dalšími (menšinovými) akcionáři Our Media, resp. společnosti Naše Média zůstávají Michal Voráček, Jiří Čermák a Jan Holoubek.

Marek Španěl a Slavomír Pavlíček zároveň na mediálním trhu vlastní společnost SPM Media, pod kterou koncentrují několik svých médií. Vlajkovou společností je Echo Media (Echo24.cz, Týdeník Echo), dále Rádio Z, které se mění na Rádio Prostor, projekt Blogosvět a další.

Následující měsíce má nový vlastník pracovat na implementaci strategií a nástrojů pro další rozvoj webu. „Na spolupráci s většinovými vlastníky se těšíme a jejich ideje a představy o médiích a svobodě slova sdílíme,“ uvedl ředitel redakce ParlamentníchListů.cz Jaroslav Polanský.

Návštěvnost Parlamentních Listů už není vykazována ve výzkumu NetMonitor, podle informací samotného serveru dosahuje návštěvnost 300 tisíc čtenářů denně. V hodnocení českých médií jsou Parlamentní Listy hodnoceny ratingem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky na úrovni B–. „Nový vlastník Naše Média si klade za cíl pomoci projektu Parlamentních Listů s dalším rozvojem a pokusit se o zvýšení jeho ratingu a reputace v následujících letech s důrazem na původní tvorbu, objektivitu, nezávislost a etický kodex redakce," stojí v textu serveru Parlamentní Listy.

-mav-