Sport Alive prolomil ledy českého sportovního byznysu

pondělí, 4. září 2023, 06:55 Marketing Martina Vojtěchovská

První ročník sportovně byznysové konference Sport Alive nabídl platformu pro setkávání lidí ze sportu a z byznysu a ti tuto možnost přivítali, říká pořadatel konference Tomáš Janča.

Tomáš Janča, zdroj: Sport Alive

Tomáš Janča, zdroj: Sport Alive

Na středu 4. října je naplánován druhý ročník konference Sport Alive, kterou i letos doprovodí soutěž Sport Alive Awards by Tipsport. Nový event, na kterém se mohou setkat lidi, kteří se točí kolem sportu a byznysu, už loni přilákal plné konferenční místnosti O2 Universum a stejnou návštěvnost očekávají pořadatelé i letos. „Lidi začali o sobě vědět a přispěli jsme k tomu, že se začali propojovat,“ hodnotí pořadatel konference Tomáš Janča, podle kterého může taková aktivita pomoct rozvoji českého sportu.

Loňský první ročník sportovně byznysové konference Sport Alive zanechal pozitivní dojem, konference byla vyprodaná a zdálo se, že návštěvníci byli rádi za to, že se zorganizovala. Jak jste uvažovali o přípravách letošního ročníku konference?

První ročník ukázal, že poptávka po akci zaměřené na sport a byznys, na které se lidé mohou inspirovat a potkávat, je velká. Bylo to asi nejlepší zjištění, které jsme si z prvního ročníku odnesli. Zájem o networking a vzájemné diskuse byl tak velký, že se vyrovnal zájmu o přednášky a programu v sálech. Inspirovalo nás to k dalším nápadům. Pokud jde o program, pozitivní ohlas jsme měli na všechny formáty a diskuse, také proto koncept zopakujeme. Měl jsem obavy, zda se nám i letos podaří najít 35 spíkrů, ale byly to liché obavy. Už se nám dokonce rýsuje seznam řečníků na příští rok.

Od koho ta poptávka vychází? Od lidí z klubů, z marketingu a obchodu firem, funkcionářů, sportovců nebo odborné sportovní veřejnosti?

Analyzovali jsme si strukturu návštěvníků a potvrdilo se, že se nám podařilo propojit lidi ze sportu a byznysu. To jsme chtěli a to je klíčové. Celkově byli zastoupeni nejen lidé z klubů a z firem, ale i z různých typů agentur a také z médií. Takový model chceme opakovat, to je ten základní čtyřúhelník. Celkově přišli zástupci až 180 organizací.

Napomohla tato akce tomu, že se do sportu zapojilo víc firem?

Víme, že se v rámci konference uskutečnila řada setkání mezi zástupci klubů nebo sportovních oddílů i firem. Podstatné pro nás je, že jsme vytvořili platformu pro to, aby se tato setkání mohla uskutečnit. Většina oborů má takové platformy pro setkávání dlouhodobě vybudované, ale sport nic takového neměl a doplácel na to. Usilujeme o to platformu ještě posunout a doručit co nejlepší zážitek.

Vedle konference oceňuje Sport Alive v soutěži Sport Alive Awards nejlepší sportovní počiny. Kolik letos čekáte přihlášek?

Už jsme otevřeli možnosti přihlašování a chceme znovu ocenit nejlepší počiny sportovního marketingu. Pro letošní ročník jsme zjednodušili přihlašování. Loni jsme měli 93 přihlášek a věřím, že se letos dostaneme ke 130. Pravidla soutěže se nemění. Porotci mají navíc k dispozici nový nástroj na hodnocení, což je ale spíš interní věc.

A novinky, kterými chcete pousnout konferenci, jsou jaké?

Pokud jde o samotnou konferenci, rozhodl jsme se přidat třetí menší sál jen pro předplatitele našeho podcastu Sport Alive, který nabídne obsah speciálně pro kluby. Chystáme i aplikaci pro networking, čímž reagujeme na velký zájem o setkávání, který jsme registrovali v prvním ročníku. Aby účastníci neměli obavy, že o část programu přijdou, tak pro všechny chystáme záznam ze všech přednášek. To jsme loni ještě neměli.

Postupně zveřejňujete i jednotlivé spíkry, kteří na konferenci vystoupí. Jaké jsou programové dominanty letošního ročníku?

Už teď máme prakticky všechny spíkry potvrzené, vybrali jsme čtyři základní programové linky a ústřední témata, která chceme letos probrat a zviditelnit.

Prvním je financování sportu a jsme rádi, že na konferenci vystoupí šéf českého sportu Ondřej Šebek z Národní sportovní agentury. Současně s tím se budeme opět bavit s lidmi z byznysu o komerčním financování sportu. Další velké téma je ženský sport a ženy ve sportu. Přijede Bettina Baer z konzultační společnosti Two Circles Lead, která se pohybuje v ženském fotbalu, a ukáže, co by bylo možné dělat v Česku. Třetím tématem je udržitelnost, kde přineseme case study z českého florbalu nebo ukážeme projekt Tipsportu zaměřený na životní prostředí. A posledním velkým tématem je sportování dětí, pro které máme připravený myslím velmi atraktivní panel.

Z Itálie také přijede komerční ředitel Venezia FC, který se podělí o byznysové výsledky repositioningu klubu. Představíme lidi, kteří si vybudovali komunity mimo tradiční média a svůj obsah úspěšně monetizují. Například Jakub Koreis, který připravuje podcast Bomby k tyči, nebo komentátor Formule 1 Števo Eisele. Chystáme ale i velký mediální panel se šéfy tří médií.

Když zmiňujete oslovení komunity mimo tradiční velké mediální kanály, je třeba zmínit, že jste letos spustili podcast Sport Alive. Jaký má dosah a jak jste s ním spokojení?

Spuštění podcastu je logickým vyústěním našich snah, ale od začátku jsme ho neplánovali. Ke konferenci a k soutěži jsme chtěli přidat obsah, který udrží povědomí o konferenci po dobu celého roku. Podcast připravujeme s Vildou Fraňkem a ohlasy na něj jsou příznivé. Vybíráme si aktuální témata, chceme být pozitivní a ukazovat to dobré. Souhrnná poslechovost přes všechny platformy (YouTube, Spotify, Apple Podcast) dosahuje v průměru 3500 na jednu epizodu, což nás příjemně překvapilo.

Přidáte další kanál?

Nabízí se to, ale zatím asi ne. Naše časové možnosti nejsou nekonečné.

Na sociálních sítích často komentujete reklamní a marketingové aktivity ve sportu. Řekl byste, že se za poslední rok marketing českého sportu zvedl?

Řekl bych, že zlepšení je vidět rozhodně ve fotbale, ale nahoru šel i basketbal, florbal přichází pořád s novými věcmi, teď je super pozorovat aktivity českého baseballu a je tu spousta dalších organizací, které si uvědomily, co je vlastně jejich produkt. Zásadní ale je, že lidi začali o sobě vědět a přispěli jsme k tomu, že se začali propojovat. Když i letos odejdou potěšení a budou mít radost, že se vzájemně potkali, budu spokojený.

Tomáš Janča

Na poli marketingu a strategie značek se pohybuje téměř 15 let. Pracoval mj. pro Livesport, Český florbal či se podílel na programu mezinárodní konference PIAF, která se svého času zaměřovala na sportovní marketing. Loni spoluzakládal konferenci Sport Alive.