Do terestriky vstoupí další TV, její podíl je stále kolem 54 %

úterý, 12. prosince 2023, 14:50 TV MediaGuru

Do terestrického TV vysílání se v prvním kvartálu 2024 chystají vstoupit minimálně dva nové televizní kanály.

Vývoj distribuce TV signálu, zdroj: České Radiokomunikace

Vývoj distribuce TV signálu, zdroj: České Radiokomunikace

Digitální terestrika (DTT) stále zůstává nejrozšířenějším způsobem příjmu televizního signálu v České republice a dlouhodobě se pohybuje na úrovni 53,8 %. Rostoucími platformami pro příjem TV vysílání jsou IPTV a kabelová televize se souhrnným podílem 41,8 %. Data se vztahují ke třetímu čtvrtletí 2023 a vycházejí z oficiálního měření ATO-Nielsen. Zároveň pokračuje pokles satelitního vysílání.

Generální ředitel Českých Radiokomunikací (CRA) Miloš Mastník nevidí v růstu internetové televize ohrožení pro DTT platformu, naopak ta z ní těží pro HbbTV či OTT služby, sdělil na úterním setkání s novináři.

Důležitost terestrického vysílání dokládá podle managementu CRA zájem provozovatelů TV vysílání v terestrice vysílat. Za poslední rok odstartovaly čtyři nové TV stanice (v prosinci 2022 Noe+ v regionální síti 8, v březnu 2023 AMC Spektrum Home v celoplošném multiplexu 23, v dubnu 2023 A11 rovněž v MUX 23 a nejnověji Hit TV v prosinci 2023). 

V příštím roce se očekává zahájení nové sportovní televize Sporty TV (společný projekt A11 a Perinvest), a to v lednu 2024 v celoplošné síti MUX 23. Další nová televizní stanice má odstartovat v březnu 2024, mohlo by jít o Warner TV.

V síti MUX 23 je pak volných ještě pět dalších pozic. Podle Marcela Procházky z CRA jednání s dalšími zájemci probíhají, kolik nových TV kanálů by mohlo v roce 2024 zahájit, tak ukáže až čas.

Obsazenost vysílacích multiplexů Českých Radiokomunikací, zdroj: CRA

Obsazenost vysílacích multiplexů Českých Radiokomunikací, zdroj: CRA

-mav-