Alex Ruzek: Z dlouhodobých seriálů Prima ustupovat nebude

pondělí, 29. ledna 2024, 07:00 TV Martina Vojtěchovská

Programové pilíře televizních kanálů skupiny Prima jsou nastaveny dobře a měnit je nebudeme, říká o směřování programu nová programová ředitelka Alex Ruzek.

Alex Ruzek, zdroj: FTV Prima

Alex Ruzek, zdroj: FTV Prima

Od loňského září se řízení programu televizní skupiny Prima ujala Alex Ruzek, která více než dekádu působila ve vedení programu konkurenční TV Nova. Do televizního prostředí se vrátila po dvou letech, které strávila na mateřské dovolené. „Televizní prostředí se za ty dva roky zcela proměnilo, vrátila jsem se do jiného světa,“ popisuje a na mysli má především nové možnosti distribuce a konzumace audiovizuálního obsahu, které přišly s rozvojem služeb video-on-demand (VOD). V rozhovoru mluví o tom, jak Prima koncipuje své pořady pro hlavní vysílací čas, jaké novinky zařazuje do letošního jarního vysílání a co plánuje s tematickými kanály a službou prima+.

Program skupiny Prima řídíte necelý půlrok. S čím jste do vedení programu Primy loni přicházela a co jste si osobně určila, že by se mělo v programovém směřování skupiny změnit?

Zadání ze strany managementu bývá obvykle podobné a většinou se očekává, že nový manažer přinese vyšší výkonnost a efektivitu. Platí to i v mém případě. Programové směřování Primy je celkově nastaveno velmi dobře, v komerčním segmentu je Prima druhý rok po sobě lídrem v divácké skupině 15+, loni se sharem 27,65 %. Program proto nepotřebuje výraznější změny, spíš menší úpravy, a mým cílem je pokračovat v trendu, který před dvěma lety Prima nastolila.

Jak zmiňujete, Prima si v širší skupině 15+ poslední roky vede dobře, jakým způsobem lze ještě dosáhnout lepších výsledků?

Nechci odkrývat všechny plány, ale rozhodně nebudeme dělat dramatické změny. Řada věcí se osvědčila, některé nové věci postupně zkoušíme, ale jsou to drobnější zásahy, kdy si testujeme, jak diváci reagují na naši nabídku. Není to revoluce, ale evoluce. Klíčové je si vždy vyhodnotit, kam programové investice efektivně vložit.

V září jste naskočila do rozjeté podzimní sezóny a už jste program nemohla ovlivnit, jak jste ale skladbu a nabídku pořadů Primy v té době vnímala a v čem se práce na TV Prima liší od té na Nově?

Vnímala jsem to tak, že programové pilíře má Prima dobře nastaveny. Proto nechystám žádnou revoluci. Výhodou Primy je, že je experimentální a dovolí si zkoušet nové věci. Když to srovnám s Novou, tak v době, kdy jsem tam působila, tak se víc sázelo na jistotu. V zásadě jde ale o velmi podobné prostředí, jen v jiných barvách, dodavatelé i herci, se kterými spolupracujeme, se pohybují v obou televizích. Všímám si odlišné mentality, kterou bych tady na Primě chtěla u lidí změnit. Historicky se vidí jako ti, kdo jsou za Novou, ale už to tak není. Prima je jedničkou na trhu.

Hlavní kanál skupiny Prima staví programově především na seriálech vlastní tvorby, zábavných pořadech a talk show. O víkendech případně na formátech reality show a filmech koprodukovaných Primou. Zamýšlíte tento mix nějak posunout ve prospěch některých typů pořadů?

Věci, které na hlavním kanále fungují, rozhodně zamýšlíme ponechat. Dlouhodobé seriály jsou naším důležitým prvkem, a to měnit nehodláme. Primě se povedlo převzít v úterním a čtvrtečním večeru prvenství od Novy, která měla tyto dny dlouho obsazeny Ordinací v růžové zahradě. Nejprve Slunečná a teď ZOO si toto místo obsadily pro sebe. Měnit to určitě nebudeme, pokud tam nadále budeme mít diváky. Novinkou je, že jsme na podzim zavedli pro středeční prime time krimi sloty, které mají výborné výsledky. Na podzim vysílaný seriál Pod hladinou měl víc než milion diváků, 30% podíl a na jaře na něj navazujeme seriálem Na vlnách Jadranu. Také ten má po dvou odvysílaných dílech více než milion diváků a rovněž 30% podíl. Pokračovat pak budeme premiérovými díly zavedeného seriálu Polda.

Seriál Polda jste dřív vysílali v sobotu večer a v tento den také jednu dobu budovali slot s detektivními pořady. Vidíte teď větší prostor pro tento žánr ve středu večer?

Vidíme v tom příležitost, protože naše hlavní komerční konkurence se ve středu večer orientuje spíš na mladší diváky, a proto se nám zdá, že je šance zaujmout širší publikum starší 15 let. Je to pro nás také důležité publikum, od nového roku je naší hlavní obchodní cílovou skupinou 18–69, proto vybíráme i pořady pro masovějšího diváka, což krimi žánr splňuje. Opačná situace je zase v pondělí, kdy konkurence zařazuje krimiseriály, a my se naopak zkoušíme orientovat na mladší diváky. Otestovali jsme si to se seriálem Hvězdy nad hlavou a teď na jaře pokračujeme seriálem Malá velká liga. A v únoru navážeme komediálním seriálem Zalez do spacáku. Snažíme se pondělní večery ladit ve stylu „feel good“, tedy lehké zábavy. Zdá se nám, že je tady pro takové pořady v tomto slotu prostor, zkoušíme oslovit mladšího diváka, kterého třeba detektivky tolik nezajímají.

Programové schéma TV Prima pro jaro 2024, zdroj: FTV Prima

Programové schéma TV Prima pro jaro 2024, zdroj: FTV Prima

Úterní a čtvrteční večery patří seriálu ZOO. Už víte, co ho případně nahradí? A budete chtít i poté stavět tyto vysílací časy na dlouhodobých seriálech?

Je nám jasné, že také ZOO se jednoho dne vyčerpá. Zatím se ale nic takového neděje, ZOO v konkurenční nabídce dominuje, a dokud se tak nestane, tak pořad měnit nebudeme. I když se konkurence snažila v tyto dny program měnit, tak seriál ZOO z toho vzešel jako vítěz. Samozřejmě, že vyvíjíme nové pořady i pro úterní a čtvrteční večerní hlavní vysílací čas. Myslíme si, že diváci od nás dlouhodobé seriály očekávají, takže tento koncept měnit nehodláme.

V páteční večery vysíláte soutěž Máme rádi Česko, objeví se na jaře premiérové díly?

S premiérovými díly Máme rádi Česko na jaře počítáme, dobře nám fungují i další zábavné pořady nebo talk show jako Inkognito nebo Show Jana Krause.

Máme rádi Česko patří k nosným pořadům Primy, a přestože jde o pořad licenční, neuvažujete o nějaké odnoži této soutěže, případně o jejím vysílání častěji v rámci týdne?

Poskytovatel licence spin-off k pořadu Máme rádi Česko v knihovně nemá, ale myslíme si, že určitá obměna pořadu nebo jeho rozšíření je cestou do budoucna. Například na podzim se nám ukázalo, že nejsledovanějším dílem byl díl s účastí hudebních skupin Lunetic a Holki, a proto zvažujeme jít cestou tematických dílů spíše než skupinek jednotlivých celebrit.

Na sobotní večery nasazujete filmy a na neděli chystáte seriál z politického prostředí Sedm schodů k moci, který je od loňska ke zhlédnutí v nabídce prima+. Zamýšlíte takto víkendové večery ladit dlouhodobě?

Pokud jde o soboty, tak Prima koprodukuje řadu filmů a máme už silný archiv, ze kterého můžeme vycházet. Seriál Sedm schodů k moci byl jedním z prvních pořadů, kterým se uváděla služba prima+. Zamýšlíme vyhrazovat neděle pro exkluzivnější produkci, ať jsou to seriály nebo filmy. Když to shrnu, tak v pondělním hlavním vysílacím čase nabízíme pořady „feel good“, v úterý a ve čtvrtek dlouhoběžné seriály, ve středu krimi, v pátek zábavu, v sobotu filmy a v neděli prémiovou tvorbu.

Některé novinky, které Prima od ledna nasadila, už jsou známé, předpokládám ale, že přijdou v průběhu jara ještě nějaké další. Co plánujete?

V rámci pondělního vysílání zařadíme od 5. února již zmiňovaný seriál Zalez do spacáku režiséra Jana Haluzy s Lenkou Vlasákovou, Tomášem Klusem, Kristýnou Leichtovou a Pavlou Gajdošíkovou v hlavních rolích. Je to rodinný komediální seriál z prostředí letního kempu a svým pojetím dobře zapadá do konceptu příjemných pořadů pro pondělní večery. Už jsem zmínila, že uvedeme nové díly seriálu Polda a můžu také prozradit, že plánujeme na jaře i novou gastronomickou soutěžní show Česko na grilu, kde jako porotci vystupují Zdeněk Pohlreich a Martin Svatek. Je to soutěžní reality show, něco mezi Peče celá země a MasterChefem, ve které proti sobě soutěží páry a moderuje to Tomáš Zástěra s Patricií Pagáčovou. Termín nasazení divákům včas prozradíme.

Zamýšlíme vyhrazovat neděle pro exkluzivnější produkci, ať jsou to seriály nebo filmy. Když to shrnu, tak v pondělním hlavním vysílacím čase nabízíme pořady ,feel good', v úterý a ve čtvrtek dlouhoběžné seriály, ve středu krimi, v pátek zábavu, v sobotu filmy a v neděli prémiovou tvorbu.

Je reálné dostat z jara ještě větší tržní podíl, než jakého jste dosáhli na podzim? Ptám se především na hlavní kanál…

Je otázka, jestli je to teď na jaře skutečně třeba. Pro nás je rozhodující naplnit klientskou poptávku. Mluvila jsem o tom, že chceme být efektivní, proto je pro nás podstatná otázka, jak naložíme s investicemi v rámci celého roku, a to nejen na hlavním kanále, ale i na tematických stanicích i VOD službě prima+. A navíc letošní rok je plný důležitých sportovních událostí, které bude přenášet Česká televize. Asi nelze čekat, že komerční stanice zvýší svůj podíl. Sportovní přenosy ale mohou k televizím přilákat nové diváky, a tím zvýšit celkový televizní rating.

Zmíněné tematické kanály skupiny Prima měly loni dobré výsledky. Cool prošel nedávnými změnami, roste Krimi, v mírném plusu byly i ostatní kanály skupiny, s výjimkou Prima Love a Prima Max. Budete se na ně chtít zaměřit?

Některé z našich tematických kanálů jsou lépe profilované než ostatní, proto budeme pracovat na jejich ještě lepším nastavení, aby pro diváky byly srozumitelnější. Prima Cool je myslím dobře vyprofilovaný, prošel změnami tak, aby měl vyšší výkonnost a obsahově aby nebyl závislý na jednom zahraničním formátu. Teď už dokáže dosahovat zajímavých výsledků i bez Teorie velkého třesku. Prima Max je jasně definovaný jako filmový kanál a rovněž i Prima Krimi, který těží z trendu zájmu o krimiseriály. Ostatní kanály postupně analyzujeme a snažíme se dělat změny, aby byly lépe profilované. Jaké konkrétní kroky podnikneme, je ale ještě předčasné říkat.

Každoročně se také vede diskuse, jestli stojí za to portfolio tematických kanálů dál rozšiřovat. Uvažujete o dalším tematickém kanálu?

Je pravda, že je to věčná otázka a toto téma není nikdy uzavřené. Aktivně teď ale na žádném novém kanále nepracujeme. Podle mého názoru je stále možné vytěžit ze stávajících tematických stanic víc tím, že je ještě lépe naprogramujeme, aby byly výkonnější. Až nabudeme dojmu, že je tato cesta uzavřená, začneme se zabývat tím, jestli neuvést nový kanál.

VOD služba prima+ má ve výrobě několik projektů a několik jich zároveň v průběhu svého prvního roku existence uvedla. Kolik přesně to bylo a kolik plánujete uvádět letos?

Za loňský rok uvedla Prima+ dvanáct prémiových projektů vlastní tvorby a do budoucna to bude podobný počet. Počet titulů je ale jedna věc, druhá je potom počet hodin nového obsahu, které plánujeme zvýšit. Přesnější strategii určíme na základě výsledků prvního roku fungování prima+.

Z těch dvanácti titulů, které jste na prima+ uvedli, zamýšlíte všechny uvést v lineárním TV vysílání, nebo některé zůstanou jen pro předplatitele prima+?

Souvisí to s tím, jak postavíme jednotlivá vysílací okna, ale obecně si nedovedu představit, že by nějaký titul byl navždy zamčený. I když třeba některé globální služby to tak komunikují, situace se pomalu mění, podmínky se rozvolňují a dříve prohlašované exkluzivní věci se postupně dostávají i do dalších kanálů. Ve světě je z poslední doby těch příkladů několik. Naše strategie se bude vyvíjet na základě globálních trendů a také na základě toho, na co jsou diváci zvyklí. Obsah stárne, a když se něco vyrobí na VOD, tak je podle mě nesmysl mít takový obsah někde zavřený na pět až šest let. Jistěže předplatitelům musí zůstat výhoda dostat se k tomu titulu dřív a bez reklamy, navíc si mohou vybírat, co chtějí sledovat a kdy to chtějí sledovat.

Bavíme se především o titulech vlastní tvorby Primy, neuvažovali jste ale o tom – i v souvislosti s tím, co se děje na globálním trhu – o spojení nebo kooperaci s některou nadnárodní službou nebo producentem, od kterých byste tituly získávali?

Takové debaty také probíhají, v nabídce máme přes tisíc českých a zahraničních filmů a přes tři a půl tisíce epizod zahraničních seriálů., nějaká kooperace tedy běží. Zahraniční partneři jsou v současnosti také ve fázi, kdy se hledají a učí se, kam až mohou zajít a jak s tituly nakládat. Na nějakou dobu je zavírali, teď je zase uvolňují. Před Vánoci se domluvily na spolupráci Disney+ a Netflix, spolupracují i HBO a Netflix. Pravidla, která platila před rokem nebo dvěma, se mění. Jsme s nimi v kontaktu a řešíme určité formy spolupráce, ale prima+ je postavena především na lokálním obsahu, a to je její hlavní hodnota a přednost.

Naše strategie se bude vyvíjet na základě globálních trendů a také na základě toho, na co jsou diváci zvyklí. Obsah stárne, a když se něco vyrobí na VOD, tak je podle mě nesmysl mít takový obsah někde zavřený na pět až šest let.

V mediálním prostředí se pohybujete téměř dvě desítky let. Jak se za ty roky, kdy se programování TV stanic věnujete, podle vás nabídka hlavních komerčních stanic změnila?

Proměna nabídky souvisí s technologickými změnami, které se za tu dobu odehrály. Byly dvě zásadní. První byla kolem roku 2010, kdy se vypínala analogová televize a přecházelo se do digitální terestriky. Díky tomu se počet stanic významně zvýšil ze čtyř na třicet a diváci měli mnohem širší možnosti výběru. Teď zažíváme další vlnu, kdy se část publika přelévá do streamovacích služeb. Pro nás je stále základním kamenem výroba lokálního a relevantního obsahu jen teď používáme různé distribuční kanály, abychom ho našim divákům doručili. Zároveň nám streamovací služba umožňuje žánrovou rozmanitost, díky které oslovíme i mladší publikum nebo sváteční televizní diváky. Všechny změny se tak dějí ve prospěch diváků.

Alex Ruzek, programová ředitelka FTV Prima

Programovou ředitelkou skupiny Prima je od září 2023. V mediálním prostředí se pohybuje již téměř dvě desetiletí, z toho více než dekádu působila na pozici programové ředitelky skupiny Nova. Profesní zkušenosti předtím sbírala i na pozici generální ředitelky česko-slovenské verze MTV nebo na postu manažerky pro finanční plánování a analýzu v rámci londýnské pobočky skupiny CME. V minulosti dále pracovala pro investiční skupiny Credit Suisse First Boston nebo Tailwind Capital Partners/Thomas Weisel Capital Partners