Motorsport v TV zdarma? Naladit lze v aplikacích i na satelitu

čtvrtek, 22. února 2024, 07:00 TV Lukáš Polák

Dnešní článek navazuje na text z minulého týdne, ve kterém jsme představili v Česku prakticky neznámou platformu DAZN. Téma motoristického sportu jsme nevybrali náhodně.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Nova Action nabídla Dakar, co Sporty TV?

Mediální skupina Nova představila minulý týden novinářům dlouho očekávané tematické kanály Nova Sport 5 a Nova Sport 6, na nichž bude vysílat zejména závody Formule 1 a Moto GP. Ve stejnou dobu připravila redakce MediaGuru.cz pro své čtenáře i článek věnující se streamingové službě DAZN, která kromě placeného obsahu nabízí část přímých přenosů zcela bezplatně, pouze po nutné registraci. Rozhodli jsme se na text navázat, a přinášíme tak přehled motoristického sportu, za který diváci nemusí zaplatit.

V souvislosti s blížící se novou sezónou Formule 1 i Moto GP to vypadá, že motoristický obsah už je pouze doménou placené televize. Není to ale tak. I mediální skupina Nova nabídla závody Rally Dakar, která je označovaná jako nejdrsnější rally světa. Diváci ji mohli sledovat na tematické stanici Nova Action. V příštím týdnu pak představí svůj program bezplatná Sporty TV vedená bývalým sportovním redaktorem České televize Jiřím Kalembou. Dočkají se diváci od nováčka v televizním éteru také nějakého motoristického eventu?

Motorvision: vlastní kanál i VOD platforma

O Motorvision Group jsme informovali v souvislosti se spuštěním motoristického kanálu ve službě Rakuten TV. Kromě toho je bezplatný program Motorvision k dispozici také v multimediální platformě Plex. Největší dávku zábavy ale motoristický fanoušek získá, pokud si nainstaluje službu Motorvision jako bezplatnou aplikaci. Ta funguje na modelu freemium, tedy kombinaci bezplatného (free) a prémiového obsahu. Přehled vysílaných událostí je možné najít na webové stránce: https://motorvision.tv/en/events/. Ikonka v programu informuje, zda je událost k dispozici v rámci lineárního kanálu, v aplikaci, případně na webové stránce.

Společnost se prezentuje jako přední evropský tvůrce a producent televizních programů s automobilovou tématikou. „S více než 30 lety zkušeností v mediálním průmyslu systematicky digitalizujeme a rozšiřujeme naše podnikání přidáváním nových technických distribučních kanálů, jako jsou FAST kanály a naše streamovací aplikace,“ informuje Motorvision Group. Pokud jde o dostupnost Motorvision, tento kanál byl k dispozici bez geoblokace také v rámci bezplatné německé služby Freenet TV Connect, která vyžaduje televizor nebo set-top box s podporou HbbTV. Příjem na omezeném území Čech byl možný díky přeshraničnímu přesahu vysílačů našich západních sousedů. Obsah je k dispozici bez české lokalizace.

Motorsport.tv: Tematické huby pro fajnšmekry

Přímým konkurentem Motorvision je Motorsport.tv. Služba sama sebe označuje za přední video platformu, jejímž cílem je být globálním centrem pro různé motoristické a komunity po celém světě. Motorsport.tv přináší fanouškům týdenní plán živých závodů, obsah na vyžádání a nejnovější zprávy z motorsportu. Služba funguje opět na modelu freemium, ale pokud divák nechce platit, nemusí se ani registrovat. Stejně jako u Motorvision i zde má fanda motoristického sportu k dispozici FAST kanál, který nabízí jak Rakuten TV, tak i Plex. Pro možnost základního sledování stanice Motorsport.tv tak prakticky není nutné instalovat ani její vlastní aplikaci.

U Motorsport.tv stojí za zmínku kategorie Channels, ve které jsou desítky různých hubů. Projít si je lze na adrese: https://motorsport.tv/channel. K vidění jsou tu známé motoristické značky Audi, Lamborghini nebo Mercedes-Benz, ale například i kanál německého autoklubu ADAC. Motorsport.tv jako jednu ze svých předností vyzdvihuje, že má dispozici více než 14 tisíc hodin kvalitních videí na vyžádání, která lze streamovat – od filmů, dokumentů a některých z největších a nejlegendárnějších závodů v historii motoristického sportu. Zároveň dodává, že: „S více než 1200 událostmi ročně je také klíčovou distribuční sítí živého závodního obsahu.“

Bezplatné motorsportu je mnohem víc – v aplikacích i na satelitu

Právě aplikace, které si divák instaluje do svých chytrých zařízení, jsou největší pokladnicí motoristického sportu. Zájemce nemůže v prostředí bezplatného vysílání čekat ten nejatraktivnější obsah, jakým je právě Formule 1, ale někdy není od věci si ve volném čase služby projít. Provozovatel placeného kanálu InUltra (v Česku je k dispozici v kabelové síti Vodafone) provozuje aplikaci Insight TV zaměřenou zejména na adrenalinový sport. Do stejné kategorie spadá i Auto Allstars nebo ServusTV On, která nedávno v lineárním vysílání opustila v německé verzi satelit Astra. Jmenovat můžeme i další FAST kanály jako MAVTV, Racing America nebo NHRA.

Něco málo z motoristického sportu se dá najít i na bezplatných satelitních kanálech. Nemáme přitom na mysli obtížně dosažitelné programy na neatraktivních družících, ale naopak. Pokud má divák možnost vedle satelitu Astra 23,5 přijímat i sousední Astra 19,2, značky jako Eurosport 1 Deutschland nebo Sport 1 Deutschland mu jsou povědomé. Obě stanice ve své verzi se standardním rozlišením jsou k dispozici zcela bezplatně, tedy bez nutnosti použití jakékoliv dekódovací karty. Přesto, že Sport 1 a zejména Eurosport 1 se věnují primárně jiným odvětvím sportu, i tady je  možné občas na motoristické soutěže narazit. Distribuce Eurosportu na neplacené bázi je navíc zcela unikátní.