Značka Pribináček si letos připomíná 70. výročí

sobota, 6. července 2024, 07:45 Aktuality, Marketing MediaGuru

Smetanovo-tvarohový krém z Přibyslavi na Vysočině Pribináček tento rok slaví 70. narozeniny. 

Zdroj: Pribináček / Savencia

Zdroj: Pribináček / Savencia

Pribináček, smetanovo-tvarohový krém z Přibyslavi na Vysočině, má letos 70. výročí. Na trh byl uveden v roce 1954. Nyní ho vyrábí společnost Savencia, do jejíhož portfolia patří také další  značky jako Lučina, Král Sýrů a Sedlčanský Hermelín.

Od svého vzniku prošel Pribináček mnoha změnami a rozšířil se také o další produkty. Kromě klasického smetanovo-tvarohového dezertu nabízí značka i Kapsík, Sportík, Tyčinku, Tvarrrohový či Zmrzku a nejnovější přírůstek z loňského roku, Krupičku

Za první kvartál letošního roku 2024 vzrostl jeho podíl mezi mléčnými dezerty o 1,9 procenta. „Věřím, že v tomto růstu bude pokračovat a do konce roku 2024 zaujme první příčku mezi značkovými mléčnými dezerty,“ říká Aleš Malenka, generální ředitel společnosti Savencia F&D pro Česko a Slovensko. 

Zdroj: Pribináček / Savencia

Zdroj: Pribináček / Savencia

Pribináček vznikl krátce po druhé světové válce jako odpověď na potřebu dětské výživy. „Historie Pribináčku je úzce spojena s potřebou nabídnout zdravou a výživnou stravu pro děti. I původní receptura byla zaměřena na kombinaci tvarohu a smetany. Cílem bylo vytvořit produkt, který by byl nejen zdravý, ale také chutný, aby ho děti rády jedly a dodal jim potřebnou sílu a vitamíny,” vysvětluje Hana Přibylová, projektová manažerka Českomoravského svazu mlékárenského a editorka odborného magazínu Mlékařské listy.

První předchůdci Pribináčku, které zaměstnanci přibyslavské mlékárny představili pod názvy Eva, Bivoj, Mocca a Perla, zaujali spotřebitele již v roce 1947. V roce 1954 pak zaměstnanci závodu Pribina představili tvarohový krém pod názvem Pribináček se sloganem „Pramen zdraví z Posázaví“. Roku 1994 se na obalu Pribináčku poprvé objevil maskot kocourka. 

Jak se vyvíjel maskot kocourka, vlevo z roku 1997 a současný z roku 2017, zdroj: Pribináček / Savencia.

Jak se vyvíjel maskot kocourka, vlevo z roku 1997 a současný z roku 2017, zdroj: Pribináček / Savencia.

Ke konci 50. let měl až 16 druhů příchutí. Dnes si mohou spotřebitelé vybrat mezi tradičními příchutěmi vanilka, kakao a smetana. Ty jsou aktuálně doplněny sezónními příchutěmi banán a jahoda. „Nabízíme spotřebitelům širokou škálu příchutí, ale jedničkou stále zůstává Pribináček vanilka,“ doplňuje Miroslava Nováková, junior brand manažerka Pribináčka. 

-stk-