Voyo je dvojkou za Netflixem. Český trh může růst do roku 2030

pondělí, 8. července 2024, 21:45 TV MediaGuru

Český trh placeného videa na vyžádání má stále předpoklady k tomu, aby se jeho penetrace zvyšovala, zaznělo v diskusi na letošním karlovarském festivalu.

Diskuse o VOD trhu na karlovarském festivalu, zdroj: Josef Rabara, KVIFF

Diskuse o VOD trhu na karlovarském festivalu, zdroj: Josef Rabara, KVIFF

Český trh placeného videa na vyžádání (SVOD) může růst i v několika následujících letech, minimálně do roku 2030. Na diskusi pořádané v rámci letošního karlovarského festivalu (KVIFF) to uvedla digitální ředitelka skupiny Nova Lucie Oravčíková. Nova podle jejích slov vychází z vývoje v zahraničí a odhaduje, že český trh je za vývojem VOD na americkém trhu zpožděný o deset let a za západoevropským trhem zaostává o pět let.

„Penetrace SVOD služeb mezi jednotlivými státy se liší, v USA má dnes alespoň jednu službu 75 % populace. V Česku je to 38 %. Zatímco v Americe už dochází v posledních 2-3 letech ke stagnaci trhu nebo k jemnému poklesu, v Česku se nic takového neblíží. Očekáváme, že růstový trend u nás zůstane do doby, než penetrace dosáhne 50 %, a to se stane podle našich predikcí v roce 2030," popsala. S rostoucí penetrací se má také zvyšovat počet SVOD služeb na domácnost. Ten se v Česku v současnosti pohybuje na úrovni 1,8 (zdroj: Ampere Analysis), zatímco v západní Evropě je to 2 a více (ve Skandinávii přesahuje 3). Nova odhaduje, že v roce 2030 může počet služeb na domácnost představovat v Česku 2 až 2,5.

Lokální placená VOD služba Voyo, kterou Nova provozuje, se podle výzkumu Češi v síti 2023 od agentury Kantar stala u nás druhou nejvyužívanější placenou VOD službou po Netflixu. Trojkou má být HBO Max a čtyřkou Disney+. Měsíčně užívalo v roce 2023 Netflix 35 %, zatímco Voyo 19 % a HBO Max 12 %. Ve srovnání s rokem 2021 vyrostlo Voyo nejrychleji, a to téměř čtyřnásobně.  

Voyo podle Lucie Oravčíkové v současnosti eviduje více než 850 tisíc předplatitelů v Česku a na Slovensku a má nakročeno k tomu splnit cíl milionu předplatitelů do roku 2026, který si jeho provozovatel předsevzal. Zároveň se zvyšuje i průměrný čas, který uživatelé na Voyo tráví. Týdně je to letos v průměru téměř 14 hodin, zatímco v roce 2020 to bylo necelých 8 hodin.

Deklarované pořadí SVOD služeb (%), zdroj: Češi v síti 2023, Kantar. Z prezentace L. Oravčíkové na KVIFF

Deklarované pořadí SVOD služeb (%), zdroj: Češi v síti 2023, Kantar. Z prezentace L. Oravčíkové na KVIFF

Podle managing directorky agentury Kantar Petry Průšové se růst trhu videa na vyžádání po covidu nezastavil. Ze studie Češi v síti vyplývá, že VOD týdně využívalo v loňském roce 49 % populace, což bylo o 14 procentních bodů více než v roce 2021. „Prostor tu stále je," myslí si Petra Průšová. Upozornila ale na to, že jen polovina diváků VOD si přístupy ke sledování sama platí. „Uživatelé sledující VOD mají ve čtvrtině předplatné někoho jiného a druhá čtvrtina přístupy sdílí," dodala.

O službách zaměřených na vybrané divácké skupiny v diskusi promluvili Ivo Andrle, CEO platformy Kviff.tv, a Eva Pjajčíková a Diana Tabakov z iVysílání.cz. Zatímco Kviff.tv cílí na filmové fanoušky, kterým chce předkládat vybraný filmový obsah podle kvalitativních kritérií, Česká televize pracuje s iVysíláním tak, aby jeho prostřednictvím oslovila různé divácké skupiny, teď zejména mladé diváky (young adults), kteří lineární televizi tolik nesledují. „Nezvyšujeme množství obsahu pro dominantní cílovou skupinu, ale hledáme ty nejméně zasažené cílové skupiny a pro ně se snažíme vytvářet další obsah," uvedly. Nabídka pořadů na iVysílání.cz má pracovat s „veřejnoprávním algoritmem", jehož cílem není uzavírat uživatele do „jedné bubliny".

Z dat organizace EBU (Unie pro evropské veřejnoprávní vysílatele) vyplývá, že v populaci 16-64 let je iVysílání v měsíčním zásahu na uživatele v blízkosti Netflixu (iVysílání.cz je přístupné volně, nikoliv přes předplatné, pozn red.), v mladší skupině 15-24 let je ale odstup Netflixu od iVysílání větší a iVysílání je v této kategorii na srovnatelné úrovni jako Disney+. Srovnání využívanosti VOD v Česku s jinými zeměmi zároveň ukazuje, že český trh je spíš konzervativní a „televizní".

Používání VOD služeb v jednotlivých zemích. Zdroj: EBU, prezentace E. Pjajčíkové a D. Tabakov na KVIFF. Šedivá barva = v případě českého trhu Voyo

Používání VOD služeb v jednotlivých zemích. Zdroj: EBU, prezentace E. Pjajčíkové a D. Tabakov na KVIFF. Šedivá barva = v případě českého trhu Voyo

Platforma Kviff.tv, která se po vstupu společnosti Rockaway do karlovarského festivalu spojila s Aerofilms, se profiluje jako služba niche market, což považuje za svou výhodu. „Výhoda našich zákazníků je jejich loajalita, která se pojí s trvalou nabídkou kvalitních filmů. Kviff.tv neexistuje samo, je součástí světa, kde se se značkou Kviff pracuje celoročně a v různých obměnách," přiblížil Ivo Andrle. Komunitu, kterou Kviff.tv buduje, se daří každý rok zdvojnásobit, doplnil. Nejnověji se distribuce rozšířila o lineární kanál Kviff.tv Channel, který je od začátku července možné naladit v nabídce Vodafone TV.

KviffTV. Channel zahájí 26. června, nabídne ho Vodafone

středa 19. června 2024

Voyo má přes 800 tisíc, letos nasadí novou Ivetu a Krále Šumavy

pátek 5. dubna 2024

-mav-