Mafra i s menším portfoliem udržela vedoucí pozici ve čtenosti
Pořadí nejsilnějších vydavatelských skupin podle počtu čtenářů se
nemění. Na čele zůstává Mafra o jeden procentní bod před CNC a o dva
procentní body před VLM.
Nejsilnějším vydavatelstvím podle počtu čtenářů zůstala i v loňském roce skupina Mafra, přestože v průběhu roku své portfolio titulů citelněji zredukovala. Dopad na celkovou čtenost mělo zejména ukončení vysokonákladového titulu 5+2 dny a také deníku Lidové noviny.
Tištěné tituly, které Mafra vydává, mají v souhrnu dosah na 2,48 mil. čtenářů ve věku 12-79 let. Vyplývá to z dat výzkumu čtenosti Media projekt za rok 2024. Dosah je sice o 460 tisíc čtenářů nižší než v roce 2023, i tak je ale Mafra s podílem 25 % nejsilnějším tuzemským vydavatelem na čtenářském trhu.
Czech News Center se vedoucí skupině přiblížilo a jeho celková čtenost aktuálně představuje 2,37 mil. čtenářů. Podíl na trhu je o jeden procentní bod nižší (24 %) než v případě Mafry. S menším odstupem pak následuje Vltava Labe Media s počtem 2,29 mil. čtenářů a s podílem na trhu přes 23 %.
Přestože vedoucí trojice meziročně snížila počet čtenářů, které svými tituly oslovuje, udržela souhrnný podíl na trhu na úrovni 72 %. Nejméně si oproti roku 2023 pohoršila z nejsilnější pětice VLM.
Rovněž ale dalším vydavatelům z první desítky se čtenářský dosah v loňském roce meziročně snížil. Výjimkou je vydavatelství MediaRey SE, vydavatel magazínu Forbes, které si polepšilo o 20 tisíc čtenářů. Svůj výsledek také oproti roku 2023 mírně vylepšilo vydavatelství Business Media CZ (Bydlení, Moderní byt, Svět kuchyní, Svět koupelen, Automobil), a to o 16 tisíc čtenářů.
Typ zobrazení
Vydavatelské skupiny podle čtenosti (tis. osob)
| Hodnota | |
|---|---|
| Mafra | 2477 |
| CNC | 2366 |
| VLM | 2285 |
| Burda Media Extra | 666 |
| Extra Publishing | 434 |
| RF Hobby | 392 |
| Borgis | 350 |
| Business Media CZ | 340 |
| MediaRey | 192 |
| Economia | 146 |
Zdroj: Media projekt, 1.1.-17.12. 2024, Česká unie vydavatelů, ASMEA, Median, Stem/Mark. Hodnoty se zobrazí najetím na sloupec.
Typ zobrazení
Podíl vydavatelských skupin na čtenosti (%)
| Hodnota | |
|---|---|
| Mafra | 25.08 |
| CNC | 23.95 |
| VLM | 23.14 |
| Burda Media Extra | 6.74 |
| Extra Publishing | 4.39 |
| RF Hobby | 3.97 |
| Borgis | 3.54 |
| Business Media CZ | 3.44 |
| MediaRey SE | 1.94 |
| Economia | 1.48 |
| ostatní | 2.32 |
Zdroj: Media projekt, 1.1.-17.12. 2024, Česká unie vydavatelů, ASMEA, Median, Stem/Mark. Hodnoty se zobrazí najetím na sloupec
Připomínáme, že výzkum čtenosti Media projekt obsahuje data jen za vydavatelské skupiny, které jsou součástí výzkumu a za odběr dat tak platí. Pozici jednotlivých vydavatelů v celkovém výsledku může ovlivňovat i počet titulů, které jednotliví vydavatelé do výzkumu zařazují.
-mav-
# Czech News Center # vydavatelství # Economia # Mafra # Vltava Labe Media # čtenost # Media projekt # zásah # MediaRey SE # Extra Publishing # RF Hobby # Borgis # Business Media CZ # podíl # Burda Media Extra
Autor textu MediaGuru
Mohlo by vás zajímat
Blesk rozšiřuje digitální nabídku, spouští platformu Můj Blesk
Czech News Center spouští bezplatnou digitální platformu pro registrované
uživatele Můj Blesk. Blesk zároveň po mnoha letech mění svůj vizuální
styl a komunikaci.
Tiskárna Triangl investuje, věří tisku i v době online a AI
Tiskárna Triangl letos uvedla do provozu nový stroj a linku na lepenou vazbu.
Podle obchodního ředitele Jana Vaška jde o součást dlouhodobé strategie,
která má firmě zajistit silnou pozici i v době rostoucí digitalizace a nástupu AI.
Varování pro česká média: Politické tlaky, AI i dominance platforem
Česko si podle Zprávy o stavu české demokracie udržuje vysokou míru
svobody médií, zároveň však sílí útoky na novináře a roste tlak na
změny ve financování médií veřejné služby. Země navíc není
připravena na regulaci digitálních platforem a dopady umělé inteligence na
mediální trh.