Orbitv: „Satelit bez paraboly“ uvedl TV aplikaci. Je legální?
Pět let již funguje služba Orbitv, která se snaží uživatelům zprostředkovat na jednom místě sledování bezplatných programů včetně těch z Česka a Slovenska. Od května vstoupila i do Smart TV.

Název Orbitv připomíná příjem programů ze satelitu, přenáší ho ovšem do online světa. Foto: SES
K příjmu exotických programů z různých koutů světa už není třeba dávno obří satelitní parabola, ale postačí k tomu mnohem jednodušší vybavení – chytrý televizor, případně multimediální centrum s připojením k internetu nebo obyčejný počítač. S prakticky bezednou online studnicí přichází ale zásadní problém, a to zjistit, která aplikace je ta správná. Různé anonymní stránky v šedé zóně dnes nabízejí přístup ke stovkám až tisícům kanálů plus přehrávání online filmů na bázi různých playlistů. Služba, které se věnuje tento text, je ale v něčem jiná.
Orbitv podle internetového archivu Wayback Machine začala fungovat v roce 2020, byť její samotné webové stránky uvádějí copyright až pro rok 2024, tedy loňský. Zatímco samotný online portál funguje pouze jako jakási informační nástěnka, službu bylo možné využívat v mobilních aplikacích pro Android a iOS. Tento měsíc však došlo k zásadnímu zvratu, kdy byla uvolněna aplikace pro Android TV, čím se obsah z Orbitv dostává i na velkou obrazovku. Není nutné instalovat žádné playlisty, nikde se registrovat. Sledování je připravené prakticky hned po instalaci aplikace.
Tragická mobilní aplikace, lepší Android TV
Pokud nechcete přijít k újmě, doporučuji mobilní aplikaci vůbec neinstalovat. Měl jsem možnost ji otestovat na telefonu s operačním systém Android a její prostředí i ovládání není šťastné. Údajně slibovaných více než 2000 bezplatných programů z celého světa včetně Česka a Slovenska za to ale stálo. Aplikace pro Android TV uvolněná dle Obchodu Play 5. května 2025 přináší v rámci ovládání výrazné zlepšení.
Dobrá myšlenka aplikace Orbitv má ale několik nedokonalostí: chybné překlady, nelogičností a často se může stát, že některý z programů nebude vůbec fungovat. Podívat se ale na řadu stanic z celého světa včetně těch tuzemských s minimální námahou, je ale docela fajn. Aplikace je k dispozici v češtině a překvapí svým způsobem i cílení na náš region, kde se Orbitv zmiňuje přímo o možnosti programů nejen domácích, ale i sousedních zemí, které v popisku vyjmenovává.
Programy z Česka a Slovenska
Dostáváme se pravděpodobně k tomu nejpodstatnějšímu, co může rozhodnout o tom, zda si uživatel danou aplikaci nainstaluje, nebo ne, je nabídka českých a slovenských stanic. Ta je však slabá. Nejznámějšími zástupci jsou TV Noe, Óčko (chybně pojmenované jako Óčko Expres), Óčko Star a Retro Music TV, úplně chybí například zpravodajská ČT24, její absenci mají vyvážit některé regionální stanice jako JČ1, Polar nebo UTV, překvapivě tu není Praha TV. Několik stanic má chybné logo, jejich stream je však k dispozici ve vysokém rozlišení.
Z nejznámějších slovenských značek jsou přítomny TA3 (v době psaní článku byl stream nefunkční), Fashion TV CZSK, Senzi TV nebo Life TV, opět chybí veřejnoprávní, respektive v případě našich východních sousedů státní RTVS se svou :24. Regionální scénu zastupují například TV Central, TV Nové Zámky nebo LocAll. Podobně jako v případě českých stanic Praha TV překvapí zde absence TV Bratislava.
S ohledem na to, že cílem Orbitv je ale nabídnout divákovi především vysílání zahraničních programů, výběr těchto stanic považuji za spíše okrajovou záležitost.
Kdo za službou stojí a lze ji označit za legální?
Amatérské zpracování služby i samotných webových stránek odkazujících například na nefunkční profily sociálních sítí vyvolává řadu otázek. Kdo vůbec za službou stojí? „Jsme tři lidé nacházející se v Chile, kteří se spoustou srdce a odhodlání představují svou vizi budoucnosti živé televize,“ píše na webu provozovatel platformy, společnost General Broadcast SpA. Umělá inteligence od Perplexity prohledala na základě hloubkového průzkumu webu celkem 32 zdrojů a potvrdila umístění do této jihoamerického země.
Orbitv ve svých Obchodních podmínkách uvádí, že neposkytuje přístup k prémiovému obsahu (službám jako Netflix, Disney+ nebo Max) ani k vysílání chráněných sportovních událostí (UEFA Champions League, Super Bowl). Místo toho agreguje zdroje z otevřených webových stránek, což umožňuje podle zástupců legální šíření bez nutnosti vlastnit autorská práva. To je ale tvrzení, které nelze opřít o pevné základy. Aplikace Orbitv je tak další z mnoha příkladů, že snaha o regulaci internetu je v dnešní „přetechnizované” době prakticky nemožná.