Autor textu MediaGuru
Další z potravinářských gigantů mění svou globální strategii.
Akvizicemi i spoluprácí se start-upy míří ke zdravějšímu snackingu.
Společnost Mondelēz, jež má ve svém portfoliu mimo jiné čokoládu Milka, sušenky Oreo, Tuc, a na českém trhu i Opavii nebo Fidorku, se vydala na cestu za hledáním „budoucnosti snackingu“. Ten by měl být prémiový, využívat možnosti digitálních platforem a přispívat ke zdravému životnímu stylu svých konzumentů.
Za tímto účelem vytvořil mezinárodní potravinářský gigant inovační centrum nazvané SnackFutures, které má mít na starosti nejenom investice do start-upů, ale i vývoj nových produktů a rozvoj potenciálu stávajících globálních i lokálních značek. V poslední době tak firma zakoupila, majetkově vstoupila či zahájila spolupráci s řadou menších firem. „Jejich prostřednictvím na celém světě hledá nejenom příležitosti pro svůj obchodní růst, ale i produktové novinky, které by v blízké budoucnosti mohly mít šanci uspět na globálním trhu,“ vysvětluje mluvčí Mondelēzu Gabriela Bechynská.
Letos tak firma navázala spolupráci s chicagským potravinářským inkubátorem The Hatchery a jeho izraelským protějškem The Kitchen, s jejichž nápady chce vytvářet zdravější, udržitelnější a dostupnější produkty. Rovněž zainvestovala například do firmy UpLift Foods, nabízející prebiotické jídlo, do značky Hu, která se zaměřuje na zdravé snacky s velmi jednoduchým složením, minimálně průmyslově zpracované a inspirované takzvanou paleo-výživou, nebo do chlazených nutričních či organických proteinových tyčinek Perfect Snacks.
„Start-upům, které si společnost vybere pro spolupráci, nabízí zdroje, sílu a schopnost rychle se přizpůsobit i vyvíjet, což jsou klíčové vlastnosti zavedeného hráče působícího v rychloobrátkovém segmentu. Zároveň poskytuje technologické a komerční zdroje, přístup do pilotních továren a spolupráci s interními experty z různých oblastí, jako je výzkum a vývoj, bezpečnost a kvalita potravin, či marketing,“ popisuje Gabriela Bechynská.
Z této podpory start-upům už letos v létě vzešly aktivity se dvěma značkami, které reagují na problém plýtvání jídlem. V případě Dirt Kitchen, které nabízí chipsy vyrobené z ošklivých kousků ovoce a zeleniny, oříšků, koření a bylinek, testuje Mondelēz možnosti podporu v místě prodeje a na Instagramu. U značky CaPao zkouší vyrábět pochutiny či nápoje z odpadu vzniklého při standardním zpracovávání kakaových bobů.
Všechny tyto kroky jsou motivované novou misí společnosti – „přicházet s nabídkou toho správného produktu v tu správnou chvíli tím správným způsobem“, a vedou k cíli divize SnackFutures dosáhnout do roku 2022 obratu ve výši 100 milionů dolarů (2,3 mld. korun).
Nová strategie je záležitostí globálního trhu, a proto se pomalu propisuje mimo domovské USA i do dalších zemí, kde Mondelēz působí, včetně České republiky. Podle informací MediaGuru.cz, není sice uvedení nových značek v blízkém časovém horizontu v plánu, nicméně i lokální portfolio jimi může být ovlivněno. „Místní produktová nabídka se totiž kontinuálně vyvíjí, přičemž z hlediska snacků je zdravý životní styl i u nás jedním z nejsilnějších trendů. Nakupující se stále více soustředí na zdravou stravu a chtějí co nejjednodušší složení s maximem přírodních surovin, které jsou v produktech přímo viditelné, například celé oříšky, hrozinky, semínka, u slaných krekrů například i bylinky a sušená rajčata. Těmto trendům přizpůsobujeme i naše portfolio, a to především u klíčových značek, jako jsou BeBe Dobré ráno, Brumík, TUC, Oreo či Opavia,“ přibližuje Gabriela Bechynská.
České zastoupení společnosti v současnosti pracuje na reformulacích složení, které berou v potaz nejen nové trendy, ale i aktuální výsledky výzkumů, doporučení autorit či legislativní limity pro obsah určitých látek. „V produktech snižujeme obsah cukrů, solí i nasycených tuků, a naopak zvyšujeme podíl celozrnných surovin,“ dodává Bechynská. Zároveň klade firma čím dál větší důraz na ekologický rozměr – například produkty BeBe Dobré ráno i Brumík jsou vyráběny s použitím mouky z Iniciativy Harmony, podporující udržitelné pěstování pšenice. Do projektu je na českém trhu zapojena necelá třicítka pěstitelů.
Mondelēz je tak dalším z velkých hráčů na trhu, kteří přistoupili k výrazným změnám ve své strategii. Unilever u svých značek hledá hlubší smysl, přesahující čisté generování zisku. Mars se pro změnu se svou divizí Mars Edge zajímá o personalizovanou výživu.
-stk-
Autor textu MediaGuru
PPF a Live Nation vytváří společný podnik k provozování multifunkčních
zařízení v České republice: O2 areny, O2 universa a Fora Karlín.
Oborové ceny Sport Alive Awards by Tipsport zahájily přihlašování do
pátého ročníku. Soutěž letos nově ocení projekty zaměřené na ženský
sport a vytvořila také samostatnou kategorii pro menší sportovní
organizace.
Studie B2B monitor 2026 ukazuje, že více než třetina firem navýšila
marketingové rozpočty na B2B komunikaci. Vedle digitálních kanálů posiluje
význam osobních setkání, eventů a veletrhů.