AdMonitoring hlásí 2 miliardy korun do internetu

čtvrtek, 01. ledna 1970, 01:00 Reklama, Výzkum MediaGuru

Internet za rok 2007 inkasoval 2 miliardy korun od domácích zadavatelů reklamy. Tuto informaci hlásí aktuální výsledky projektu měření internetové reklamy AdMonitoring.

Tato informace je o to aktuálnější, že je v ní započítán i celoroční výkon portálu Atlas. Vstupem posledního velkého  hráče českého internetu do měření byla  ukončena první fáze provozu AdMonitoringu. K dnešnímu dni mohou zájemci získat data o 120 médiích, z nichž 108 deklaruje a 12 je monitorováno nezávisle.

Od ledna letošního roku se také zapojilo jedno z největších mediálních zastupitelství u nás Impression Media se 73 médii a celkově bude ke konci ledna monitorováno 193 serverů. Podle předsedy Výkonné rady SPIR Tomáše Búřila, potvrdil monitoring internetové inzerce svoji funkčnost, data poskytují relevantní informace o výkonech médií a jsou dobrým analytickým zdrojem pro plánování rozpočtů a jednotlivých reklamních kampaní. Datové výstupy již dnes odebírá většina mediálních agentur a velkých médií u nás.

Z celkové roční částky 2 mld. Kč připadá téměř polovina objemu na podzimní a předvánoční kampaně s maximem dosahujícím v listopadu  - 264 mil. Kč. Průběh reklamních investic ilustruje graf č. 1. Prvenství  v objemu investovaných  peněz dosáhla společnost  Seznam.cz s 789 mil. Kč, následovaný firmami NetCentrum ( 434 mil. Kč) a MAFRA (312 mil. Kč).  Celou hitparádu měřených médií zveřejňuje graf č. 2. Seznam médií včetně jejich provozovatelů zapojených v projektu AdMonitoring najdete zde.

SPIR je profesní sdružení působící v oblasti internetové reklamy od roku 2000. Skládá se ze dvou sekcí reprezentujících obě strany reklamního trhu – sekce internetových medií a sekce zadavatelů internetové reklamy. V současné době tvoří členská základna sdružení celkem 37 členů v obou sekcích. Kromě provozování jednotného, široce respektovaného výzkumu návštěvnosti a sociodemografického profilu návštěvníků internetu NetMonitor  zavádí i projekt monitoringu internetové reklamy AdMonitoring.