Do kin se letos chodí málo. Zachrání to podzim?

středa, 20. srpna 2008, 11:32 Reklama MediaGuru

Pojďme se nejprve podívat na návštěvnosti kin v ČR po prvním pololetí 2008 a pak hned na plánované podzimní premiéry...

Před rokem jsem na mediaguru srovnával návštěvnost kin před sametovou revolucí a dnes (ZDE). Před revolucí bylo mnohem méně možností se bavit a tak roční návštěvnost byla zhruba pětkrát tak vyšší než dnes. V roce 1989 navštívilo kina v ČR 51,5 milionu diváků. (Nezapomínejme, nebyla DVD, internet, bittorrenty, jen VHS…). Po revoluci se návštěvnost kin vrhla střemhlav dolů, začali jsme podnikat i bavit se jinými způsoby.

Koncem devadesátých let se návštěvnost odrazila ode dna (za rok 1999 celkem 8,37 mil. diváků) a začala opět stoupat.

Loni, v roce 2007, jsme se dočkali „porevolučního“ rekordu: 12,8 mil. platících diváků. Rok to byl velmi úspěšný, do kin dorazil Shrek třetí, Harry Potter a Fénixův řád, ale hlavně filmy Obsluhoval jsem anglického krále a Vratné lahve. Právě Vratné lahve dosáhly dalšího absolutního rekordu – navštívilo je 1,25 mil. diváků, což je nejvíc v novodobé české historii.

Letos zatím na podobně úspěšné snímky jen čekáme. Oproti minulému roku je sice v ČR více kinosálů, více promítaných představení, ale méně diváků. Za první pololetí letošního roku přišlo do kin 5,3 mil. diváků, loni to bylo 6,7 milionu. Návštěvnost kin je tvořena filmy, zejména hity – a hity prostě chybí a nejsou. (Mimochodem, věděli jste, že na to aby se film stal "hitem," ho musí vidět 400 tisíc lidí)? Zatím jediný hit a zároveň nejúspěšnější snímek pro rok 2008 je Bathory s 634 tisíci návštěvníky – ke konci srpna.

Zachrání to podzim?

První pololetí tedy bylo slabší nežli loni. Jaké bude druhé pololetí?

Na podzim se čeká příchod pokračování úspěšného filmu, Sněženky a machři po 25 letech (pozn.: premiéra odložena na 18.12), kde bude fungovat zvědavost – jak bude asi vypadat Viki Cabadaj po dvaceti pěti letech? Úspěšnější asi bude dříve uvedený Nestyda (premiéra 9.10.) od Michala Viewegha. (Filmy Román pro ženy a Účastníci zájezdu byly nejnavštěvovanější snímky v letech 2005, resp. 2006). Uvedení těchto dvou filmů bude podle ředitele Petra Dvořáka navíc podporovat i TV Nova.

Na podzim přijde do kin dlouho očekávaný film Tobruk od Václava Marhoula – premiéra už 11.9.

Subjektivně hodnoceno, vypadá to, že ani podzim celkovou návštěvnost kin už pro letošek nezachrání a tak by musel přijít zázrak, aby letos do kin přišlo tolik diváků jako loni. Musel by přijít zázrak. Nebo Bond. James Bond. Premiéra jeho 22. filmu Quantum of Solace (Množství útěchy) se plánuje v ČR na 6. 11. 2008.

Odkazy: aktuální plán premiér naleznete na stránkách Unie Filmových Distributorů, podrobnější pohled směrem do minulosti a úvahy na téma kvality českých filmů zde.