FITES a ARAS kritizují volby do Rady ČT a Rady ČRo

pondělí, 30. května 2011, 13:28 Aktuality MediaGuru

Filmaři v otevřeném dopise kritizují způsob, jakým poslanci vybrali kandidáty do Rady České televize (ČT) a Rady Českého rozhlasu (ČRo). "Navzdory příslibům, že letošní důležitá dovolba do mediálních rad nebude opomíjet profesní organizace a věrohodné osobnosti veřejného života, volební výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky zcela neomylně vyřadil většinu kandidátů profesních organizací," píší Český filmový a televizní svaz (FITES) a Asociace režisérů a a scénáristů (ARAS). Podle předsedy volebního výboru Václava Mencla se volba kandidátů uskutečnila v souladu se zákonem.

Poslanci vybrali kandidáty do obou rad ve čtvrtek. Do Rady ČT přitom bylo nominováno 24 lidí a do Rady ČT 40. Volební výbor na svém zasedání zúžil jejich počet u každé rady na 12, z nich potom bude v červnu sněmovna vybírat po čtyřech nových členech.

V seznamu nominovaných kandidátů, ze kterých mají být radní sněmovnou zvoleni, se přitom podle názoru FITES a ARAS objevují lidé, kteří procházejí mediálními radami jako osvědčení političtí lobbisté a jsou spoluodpovědní za současný stav v médiích veřejné služby. Nejrůznější spolky prý opět předvedly předem domluvenou frašku při dosazování partajních kádrů do veřejného života. "Podle jakých hodnotových kritérií, páni poslanci, jste upřednostnili TJ Dolní Třebonín nad Masarykovou univerzitou v Brně a Českým filmovým a televizním svazem a Asociací režisérů a scénáristů," píší signatáři dopisu.

"Volby probíhají přesně podle zákona," komentoval dopis předseda Volebního výboru sněmovny Václav Mencl (ODS). Podrobněji se k němu odmítl vyjádřit.

Členové FITES a ARAS kritizují výběr členů Rady ČT i Rady ČRo dlouhodobě. Podle nich i dalších kritiků členové rad zastupují spíše stranické zájmy než zájmy koncesionářů a diváků. Již dříve proto FITES a ARAS vyzvaly k zahájení prací na vzniku nového zákona o České televizi a Českém rozhlasu, který by umožnil změnit systém volby členů jejich rad. Tuto svou výzvu pak v otevřeném dopise zopakovaly. "Jako bezpodmínečně nutné se ukazuje připravit novou mediální legislativu, zavést jmenování mediálních rad podle západoevropského modelu z nezpochybnitelných institucí, společenských organizací a politických stran," konstatují v dopise.

-čtk-