ČT v září nasadí nové díly seriálu Vyprávěj

pondělí, 15. srpna 2011, 15:56 Aktuality MediaGuru

Nové díly retro seriálu Vyprávěj oblíbeného u publika a oceňovaného odborníky odvysílá Česká televize (ČT) od 9. září do března příštího roku vždy v pátek na programu ČT1. Nová řada série, která na osudech rodiny Dvořákových připomíná všední život v někdejším Československu, čítá 26 dílů. Tvůrci dnes nová pokračování situovaná do období od roku 1977 až do "Palachova týdne" v roce 1989 v Praze představili novinářům. 

"Roztočeno máme skoro 20 dílů a postupně je dokončujeme, momentálně máme hotové čtyři díly," řekl ČTK producent série Filip Bobiňski, který si společně s kolegou Petrem Šizlingem v červnu za předchozí díly seriálu odvezl z prestižního mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu cenu Zlatá nymfa. 

Diváci si připomenou typické atributy 80. let - "céčka", plísňové džíny a diskotéky. "Snažíme se tu dobu popisovat lehce a s určitou stylizací, ale i reálně," uvedl Bobiňski. Tvůrci proto nezapomněli ani na odvrácenou stránku života v době "velmi temné normalizace", jak období charakterizoval mluvčí ČT Ladislav Šticha. "V téhle sérii se dostaneme k tématu akce Asanace, kdy Státní bezpečnost nutila některé lidi spojené s disentem vystěhovat se (do zahraničí)," konstatoval Bobiňski. 

Hlavní role rodičů v sérii patří Romanu Vojtkovi a Andree Kerestešové, v dalších vystupují například Svatopluk Skopal, Veronika Freimanová, Nina Divíšková, Radoslav Brzobohatý, Mahulena Bočanová či Alžběta Stanková. 

Úvodních 26 dílů série situovaných do 60. let ČT odvysílala před dvěma lety, následující dekáda ožila na televizních obrazovkách loni v šestnácti dalších dílech. "Vyprávěj mezi seriály České televize patří mezi nízkorozpočtové, jeden díl stojí zhruba 3,5 milionu korun," uvedl Bobiňski. "Koncept projektu je udělaný tak, aby seriál nestál tolik peněz a zároveň byl divácky zajímavý vizuálně - jsou tam vidět rekvizity, exteriéry, reálie," vysvětlil. Nová série tak diváky zavede například na Máchovo jezero, do Koněprus, Senohrab, Říčan, Nymburka či do Jizerských hor. 

Celá série by podle představ producentů měla čítat 104 dílů, závěrečný chtějí dotočit v roce 2013. "Rádi bychom vyprávěli ještě o 90. a dalších letech. Plán je skončit kolem roku 2004, a pokrýt tak zhruba 40 let," nastínil Bobiňski. "Na pokračování další sérií jsme již s Českou televizí skoro na 90 procent dohodnuti," uvedl. 

-čtk-