Francie asi zruší jednotné ceny za přístup na internet

pondělí, 22. srpna 2011, 05:08 Aktuality MediaGuru

Poskytovatelé internetových služeb ve Francii asi zruší dosavadní praxi, kdy mají prakticky všichni uživatelé neomezený přístup k internetu za stejnou cenu. Ke změně je podle listu Le Parisien nutí fakt, že jen asi pět procent uživatelů internetu zabírá až 80 procent pásma pro přenos vysokorychlostních služeb. Ti, co často stahují objemné soubory, tudíž asi budou muset zaplatit víc. 

Návrh, který je zatím nastíněn pouze v důvěrném materiálu, do něhož list nahlédl, asi řadu Francouzů rozladí. Má ale podporu francouzské federace telekomunikačních společností, neboť jeho smyslem je zlepšit tok a kvalitu dat na internetu. 

Francie má asi 21 milionů přípojek vysokorychlostního internetu, většina je ADSL. Internetové služby tam zajišťují převážně firmy Bouygues, Orange a SFR. Měsíční předplatné za balíček tří nejvyužívanějších služeb stojí v průměru asi 38 eur (zhruba 930 Kč) a zahrnuje televizi, internet a mobilní telefon. 

Šéf zmíněné federace telekomunikačních firem Yves le Mouël listu řekl, že se nyní provádí studie, jak oddělit uživatele, kteří využívají internet běžným způsobem, od těch, kteří stahují kvanta dat. Změny by prý postihly jen menší počet domácností.

-čtk-