MfD: Šéf ČT před odchodem vyhlásil tendry za 300 mil. Kč

středa, 10. srpna 2011, 09:27 Aktuality MediaGuru

Odstupující šéf České televize (ČT) Jiří Janeček dal v červenci a srpnu svolení k tendrům za zhruba 300 milionů korun, přestože dříve uváděl, že nové zakázky už vyhlašovat nebude, aby tím nesvazoval ruce svému nástupci. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes s tím, že vysvětlení kvůli tomu bude po Janečkovi žádat Rada ČT. Podle televize se nejnovější tendry týkají současných oprav a schváleny byly již loni.

ČT v poslední době podle listu vyhlásila například výběrové řízení na dodavatele počítačového softwaru za 30 milionů korun a dalších devět tendrů, mimo jiné na dodavatele počítačů, technologií a informačních systémů, kteří si mohou přijít na další desítky milionů. "Připadá mi to podivné. Počínání managementu České televize budí dojem, že chce narychlo uzavřít velké obchody. Nevím, proč by třeba výběr dodavatele výpočetní techniky nemohl počkat tři měsíce, než nastoupí nový generální ředitel," řekla deníku místopředsedkyně rady Dana Eklová. Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy se nejnovější výběrová řízení týkají aktuálních oprav a byla schválená už v loňském roce. Tedy dávno předtím, než Janeček oznámil svou rezignaci. "Výměna technologií je přirozený proces, který je nutné činit bez ohledu na osobu generálního ředitele a jeho managementu. Na rozjeté projekty se navíc rozhodnutí Jiřího Janečka o stop stavu nevztahuje," uvedl Šticha s tím, že Janečkův stop stav se týká hlavně nových pořadů, filmů a seriálů.

Janeček odchází z postu ředitele k 31. srpnu, jako důvod uvedl svůj zdravotní stav. Nového šéfa chtějí radní ČT vybrat do konce září. V mezidobí mezi rezignací Janečka a zvolením nového ředitele by měl televizi řídit statutární zástupce a vedoucí kanceláře generálního ředitele Vladimír Karmazín.

-čtk-