Případný přesun reklamy z ČT2 na ČT1 Senát asi neschválí

čtvrtek, 04. srpna 2011, 00:40 Aktuality MediaGuru

Případný přesun reklamy ve veřejnoprávní televizi z kanálu ČT2 na ČT1 pravděpodobně Senát neschválí. Vyplývá to z postoje senátní mediální komise, která tento návrh své místopředsedkyně Aleny Gajdůškové (ČSSD) hlasy všech ostatních členů odmítla. Návrh nepodpořil ani kulturní výbor, ústavně-právní výbor své rozhodování odložil.

K postoji komise přispělo i prohlášení šéfa sněmovního mediálního výboru Václava Mencla (ODS), který senátory varoval před přijetím změnami nad rámec dohodnutých úprav, které nenaruší dosažený kompromis.

Gajdůšková argumentovala zaměřením druhého kanálu veřejnoprávní televize. Obává se, že reklama by by ho mohla komercionalizovat. Předseda komise Jiří Oberfalzer (ODS) se obává spíše nedostatečných výnosů z reklamy na ČT2 vzhledem k tomu, že ČT nebude mít z této reklamy žádný profit. Výnosy budou novelou o ČT určeny pro Státní fond kultury. Veřejnoprávní televize bude moci reklamu vysílat ještě na sportovním programu ČT4. Získané peníze mají sloužit k výrobě sportovních pořadů.

Původně senátní novela počítá po úpravách poslanců s tím, že místo ČT budou Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie financovat komerční televize Nova, Prima a TV Barrandov. Mají mu odvádět dvě procenta svých ročních čistých výnosů z reklamy. ČT posílala fondu 150 milionů korun.

-čtk-