ČT v pololetí klesly meziročně výdaje i příjmy

pondělí, 05. září 2011, 15:45 Aktuality MediaGuru

Česká televize v prvním pololetí letošního roku hospodařila s náklady i výnosy ve výši 3,129 miliardy korun. To je o 199 milionů méně než loni ve stejném období a o 190 milionů méně, než se původně plánovalo. ČTK to dnes sdělil mluvčí České televize (ČT) Ladislav Šticha. Hospodaření ČT v 1. pololetí bude Rada České televize projednávat ve středu. 

Na straně nákladů se projevila úspora 60 milionů korun díky vypínání analogových vysílačů. ČT tak již nemusí tolik platit duplicitně, tedy za analogové i za digitální vysílání. Dalších 40 milionů se ve srovnání s loňským rokem uspořilo na nákupu sportovních práv. "V roce 2010 byly dvě sportovní akce mimořádného rozsahu," uvedl Šticha. Jednalo se o zimní olympijské hry ve Vancouveru a MS v kopané v Jihoafrické republice. O 20 milionů meziročně poklesly osobní náklady. 

Televizi zároveň klesly výnosy, zejména v oblasti vysílání reklamy, sponzorovaných pořadů, teletextu, teleshoppingu a dalších podnikatelských aktivit, které se propadly zhruba o 80 milionů korun. Nižší příjmy ČT zaznamenala i v ostatních příjmových kapitolách. Meziročně se snížilo také čerpání prostředků z fondu televizních poplatků, a to o 87 milionů. 

V roce 2010 ČT podle výroční zprávy hospodařila s rozpočtem ve výši 6,89 miliardy korun, což je o 413,5 milionu méně, než bylo původně plánováno. Proti roku 2009 byl rozpočet České televize nižší o 40,3 milionu korun.

-čtk-