Bulváru mohou hrozit sankce za zneužití fotografie celebrit

středa, 12. října 2011, 09:59 Aktuality MediaGuru

Za zneužití fotografie známé osobnosti bez jejího souhlasu v bulvárním tisku by mohla vydavateli hrozit sankce v podobě dvojnásobku tržní ceny, za jakou by souhlas celebrity se zveřejněním normálně koupil. Podle dnešního vydání deníku Právo novinku přináší návrh občanského zákoníku. Předlohou se v úterý zabýval ústavně-právní výbor sněmovny.

"Dnes jsou nároky poškozených na odškodnění tak malé, že to pro vydavatele nepředstavuje žádné zásadní problémy, i když prohrají soud," řekl deníku poslanec Stanislav Polčák (TOP 09), který s návrhem přišel. Podle něj se doposud vysouzené částky pohybovaly zpravidla v řádu desítek tisíc korun, nejvyšší nepřesáhla několik stovek tisíc. Navrhuje proto vztáhnout na ochranu osobnosti stejná kritéria, jimž už dnes podléhají autorsky chráněná díla, například hudební skladby.

Polčák upřesnil, že návrh poškozenému nabízí i možnost, aby místo dvojnásobku hodnoty svého souhlasu se zveřejněním uplatnil u soudu skutečnou částku, kterou na něm vydavatel vydělal, pokud to pro něj bude výhodnější. "Pokud z jeho účetnictví zjistí, že mu třeba vzrostl náklad o 100.000 výtisků se ziskem po třech korunách za výtisk, může uplatnit tuto částku," dodal. Cenu licence by podle něj určovali znalci jako průměr z tržních cen srovnatelných osob, například umělců. Občanský zákoník nově upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy.

-čtk-