Českému rozhlasu klesl zisk na 283 mil. korun

čtvrtek, 24. listopadu 2011, 15:11 Aktuality MediaGuru

Český rozhlas vykázal za prvních devět měsíců letošního roku zisk 283 milionů korun, což je o 83,5 milionu víc, než rozhlas plánoval. Proti předchozímu roku je ale výsledek nižší o 14 milionů korun. Na dnešním zasedání Rady Českého rozhlasu o tom informovala ekonomická ředitelka ČRo Hana Skálová. 

Rozpočet na letošní rok rozhlas upravil na základě dosavadního hospodaření a očekávaných událostí. "Zisk z běžné činnosti před zdaněním se dostává na hodnotu 72,1 milionu korun. Dochází ke snížení nákladů i výnosů a nebyla vyčerpána rezerva ve výši 48 milionů korun. Výrazně nižší jsou v letošním roce i náklady energií," řekla Skálová. 

Na zhruba 10 milionů korun odhadl generální ředitel ČRo Peter Duhan škody v souvislosti s rekonstrukcí v budově v pražské Vinohradské ulici. "Podle harmonogramu se s opravami vzduchotechniky ve vysílacích studiích dostáváme na březen a duben příštího roku. Tím pádem se zprovoznění studií může posunout až na podzim příštího roku. Možná budeme muset vypsat i nové výběrové řízení pro vyřešení tohoto problému. Tím by se harmonogram provedení oprav opět prodloužil," řekl Duhan. 

Šéf rozhlasu uvedl, že jeho povinností bude podat trestní oznámení na neznámého pachatele. "Situaci budeme asi muset řešit soudní cestou. Žalobu ale můžeme podat až poté, co budeme v dubnu znát provedení úprav," dodal Duhan. 

Rada se dnes také vrátila k výsledkům měření poslechovosti Radioprojekt za 2. a 3. čtvrtletí letošního roku. Nejposlouchanější stanicí ČRo byl Radiožurnál s počtem 697.000 posluchačů a mezi celoplošnými stanicemi v ČR se umístil na čtvrtém místě. "Průzkum ukázal, že posilují zejména celoplošné stanice a naopak pokles poslechovosti zaznamenaly regionální stanice. Velmi dobrý výsledek má Radiožurnál u posluchačů věkové kategorie 30 až 39 let, která se stává nejpočetnější z hlediska věkové struktury publika této stanice," řekl analytik Viktor Hradecký, který zároveň uvedl, že stále stoupá počet vysokoškolsky vzdělaných lidí, kteří tuto stanici poslouchají. Šéfredaktor Radiožurnálu Petr Souček dále připomněl, že druhou nejsilnější věkovou skupinou jsou sedmdesátníci. Podle Hradeckého zaznamenal ČRo největší pokles posluchačů na severní Moravě a v Olomouci.

-čtk-