S&P má obavy o likviditu CME, snížila firmě výhled ratingu

pátek, 18. listopadu 2011, 13:57 Aktuality MediaGuru

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila výhled ratingu mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) ze stabilního na negativní. Agentura se domnívá, že pokud by se ještě víc zhoršily ekonomické podmínky, mohl by mít podnik problémy s likviditou. CME je vlastníkem televize Nova a dalších stanic v České republice a dalších zemích střední a východní Evropy. 

"Negativní výhled je odrazem našeho názoru, že pokud by nastal scénář, kdy se na trhu zhorší podmínky, likvidita CME by zřejmě nebyla dostatečná, pokud by se firma nevypořádala se závazky, jejichž splatnost nastane v nejbližších čtvrtletích," upozorňuje agentura. 

S&P v zásadě říká, že pokud se zhorší makroekonomické podmínky, sníží se i schopnost CME vytvářet zisk. Oslabeno by tak mohlo být i cash flow, tedy hotovostní toky nutné převážně na běžný provoz firmy. CME tak bude muset více spoléhat na ušetřené peníze. 

"Přestože likvidní profil CME v současné době považujeme za adekvátní, myslíme si, že zdroje likvidity by se v průběhu roku 2012 mohly ukázat jako nedostatečné. Z toho důvodu měníme výhled ze stabilního na negativní a potvrzujeme známku B," píše se ve zprávě agentury. Známka na stupni B je ve spekulativním pásmu. 

Akcie CME po zprávě zamířily na pražské burze prudce dolů a vykazovaly propad až o osm procent pod 172 Kč. Hlavní index PX měl ztrátu do jednoho procenta. 

Podle analytika společnosti Cyrrus Ondřeje Moravanského není krok agentury překvapením. "Je to adekvátní reakce k situaci, která v CME panuje a její budoucí vývoj bude spíše negativní, bude se spíš šetřit než cokoliv jiného. Je to dáno i tím, že celý mediální trh stagnuje a klesá například podíl inzerce v médiích," řekl ČTK Moravanský. 

CME působí v oblasti médií a zábavy v šesti zemích střední a východní Evropy. Televizní stanice má v České republice (TV Nova, Nova Cinema, Nova Sport a MTV Czech), na Slovensku (TV Markíza a Doma), v Bulharsku (bTV, bTV Cinema, bTV Comedy, Pro.bg a Ring.bg), Chorvatsku (Nova TV), v Rumunsku (PRO TV, PRO TV International, Acasa, PRO Cinema, Sport.ro a MTV Romania) a ve Slovinsku (POP TV, Kanal A a POP Brio).

-čtk-