Facebook dobyl další trh ve střední Evropě: Polsko

středa, 07. prosince 2011, 15:39 Aktuality MediaGuru

Podle nejnovějších výsledků studie gemiusAudience za září 2011 zaznamenal dosavadní lídr mezi sociálními sítěmi v Polsku, Nk.pl (portál díky kterému je možné najít své spolužáky), poprvé menší počet uživatelů než jeho hlavní soupeř, Facebook.

Polsko se tak stalo dalším státem ve střední a východní Evropě, ve kterém má Facebook vedoucí postavení mezi sociálními sítěmi. Lokální sociální sítě si ovšem nadále drží svojí vedoucí pozici v Rusku a Lotyšsku.

Podle nejnovějších statistik Facebooku, byl nejdynamičtější růst počtu uživatelů této sociální sítě v Evropě zaznamenán v Polsku, Rumunsku a Maďarsku. Tyto výsledky ovlivnila v jisté míře skutečnost, že Facebook dokázal přilákat mnoho fanoušků z lokálních sociálních sítí. Týká se to například Maďarska, kde Facebook zvítězil nad svým lokálním soupeřem Iwiw.hu v září 2010, a od této chvíle jeho převaha stále roste. Oproti tomu Iwiw.hu přišel v období jednoho roku (08.2010 - 07.2011) o 20 % svých uživatelů (podle výsledků studie gemiusAudience, v Maďarsku pod názvem Gemius/Ipsos Audience).

Podobný trend převládá i v pobaltských státech. Rate.ee, největší lokální hráč na estonském trhu, je na druhém místě v žebříčku nejpoužívanějších sociálních sítí, a navštěvuje ho mnohem méně uživatelů než Facebook. Litevský One.lt také ztrácí svůj podíl ve prospěch svého amerického soupeře. Nový majitel One.lt, společnost Tipro, působící v oblasti reklamy a managementu webových stránek, se pokusil o implementaci nových řešení a funkcí do svých produktů, ovšem počet uživatelů One.lt je daleko menší (přibližně 750 tisíc/gemiusAudience, září 2011), než počet uživatelů Facebooku (více než 960 tisíc/Socialbakers.com).

I když počet fanoušků Facebooku ve střední a východní Evropě má trvale rostoucí trend, stále existují státy, kde lokální sociální sítě odolávají jeho převaze: Lotyšsko a Rusko. V Lotyšsku má lokální lídr draugiem.lv asi dvakrát větší počet uživatelů, než americký gigant (údaje pro Facebook podle Socialbakers.com a pro Draugiem.lv podle gemiusAudience). V Rusku, které je s téměř 54 miliony uživatelů internetu největším internetovým trhem v regionu CEE, je pozice lokálních sociálních sítí  Odnoklassniki.ru a Vkontakte.ru stále velice silná.

-mav-