HN: Mediální agentury mají volit mezi státem a stranou

čtvrtek, 29. prosince 2011, 19:56 Aktuality MediaGuru

Mediální agentury, které dělají předvolební kampaně, nebudou moci získat státní zakázku. Na nových pravidlech se dohodli zástupci Úřadu vlády s představiteli Asociace komunikačních agentur (AKA). V lednu by o nich ještě měli jednat ekonomičtí ministři. Informují o tom čtvrteční Hospodářské noviny.

"Bylo by dobře, aby nedocházelo k souběhu toho, kdy mediální agentura pracuje současně pro stát i pro nějakou politickou stranu. Žádná podezření z minulosti se sice neprokázala, ale uznáváme, že je to riskantní," řekl ředitel AKA Jiří Janoušek.

Podle informací HN by se poprvé nová pravidla mohla promítnout do chystaného tendru na propagaci evropských fondů. Soutěž za 250 milionů korun chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Do zadání dá podmínku, že vítěz nesmí být spojen s politikou, píše list.

Zatím prý není jasné, jak přesně bude podmínka pro mediální agentury stanovena a jak daleko do minulosti bude sahat. "Předběžně jsem ale hovořili o tom, že by tam měl být odstup zdaňovacího období," naznačil Janoušek.

Pokud agentura pracuje pro stát a politickou stranu v jednom roce, nejde z výročních zpráv odlišit, jak velké měla zisky na jednotlivých zakázkách. Zda tedy pro politiky nepracovala výhodně na úkor státu, míní deník.

Pro omezení mediálních agentur se na podzim vyslovil premiér Petr Nečas. "Využívání mediálních agentur v době úspor se ukazuje jako zbytečný luxus. Státní firmy a úřady mají mít schopné zaměstnance, kteří dokážou vyjednávat se zástupci médií přímo, bez prostředníků," řekl tehdy HN premiér. Státní instituce se ale ohradily, že nedokážou vyjednat tak výhodné ceny. Místo toho tedy podle deníku vznikl nápad zakázat souběh práce pro stát a politiky.

-čtk-