Marketéři přepracovali vánoční plány

středa, 21. prosince 2011, 07:45 Reklama, Výzkum MediaGuru

Předvánoční prodeje nutí zadavatele ke změnám v mediaplánech. Více se zaměřují na mobilní a search marketing.

Téměř dvě třetiny britských zadavatelů upravily své předvánoční marketingové plány kvůli zatímním výsledkům předvánočních prodejů.

Vyplývá to z průzkumu tamní mediální agentury O2 Media.

Vánoční kampaň dle plánů připravených v prvních dvou čtvrtletích letošního roku potvrdilo pouze 37 procent firem. Nejčastější úpravou (65 %) je navýšení rozpočtu pro mobilní marketing. Polovina zadavatelů také zvýšila investice do search marketingu.

Pouze třetina zadavatelů má ovšem pro dosažení prodejních cílů alternativní zdroje, přičemž většinou jde v přepočtu o částku do tří milionů korun.

Reklamní Vánoce přitom kvůli obavám z nízkých prodejů začaly o tři týdny dříve než v minulém roce.  A oproti loňskému roku zadavatelé také v daleko větší míře cílí na současné zákazníky. Podíl vánočních slev a dalších nabídek uskutečněných skrze věrnostní programy meziročně vzrostl o 47 %.

Do jaké míry je tento úklon ke komunikaci cenového faktoru pro firmy přínosem, je však otázkou. Loňský výzkum agentury TNS totiž prokázal, že celá třetina spotřebitelů je přesycena komunikací slev a jiných akcí. Ještě větší část respondentů negativně reaguje, obsahuje-li promo jakoukoliv narážku na současný nejistý stav ekonomiky.

Stejně diskutabilní je také sázka na mobilní reklamu. Především v souvislosti s jejími lokalizačními schopnostmi se od ní do budoucna hodně očekává.

Některé současné analýzy však naznačují, že je prozatím spíše neefektivní. Většina uživatelů ji totiž ignoruje, poslední průzkum agentury YouGov hovoří až o 86 procentech.

-ptv-