RPR: Reklama Kofoly Extra bylinková je neetická

středa, 28. prosince 2011, 11:15 Aktuality MediaGuru

Nová televizní reklama společnosti Kofola, ve které má učitelka milostný poměr se svým žákem, je podle Rady pro reklamu (RPR) neetická. Vyplývá to z rozhodnutí arbitrážní komise RPR. Na tuto novou reklamu společnosti Kofola si stěžovalo několik lidí. 

"Předmětná reklama zobrazuje jev, který může být vnímán jako obecně nepřijatelný a nezodpovědný," stojí v rozhodnutí arbitrážní komise RPR. Odborníci z RPR míní, že reklama je v rozporu s Kodexem reklamy, podle kterého reklama nesmí obsahovat tvrzení a vizuální prezentace, které by porušovaly obecné normy slušnosti a mravnosti. 

Kofola se hájí tím, že její reklamy jsou cíleny na mladší generaci spotřebitelů a jejich hlavním motivem je nepodmíněná láska. Kritizovaná reklama prý se zřejmou mírou vtipu a reklamní nadsázky popisuje příběh nepodmíněné lásky na první pohled dospělých jedinců. 

"Reklama není samoúčelná a běžný spotřebitel ji rozhodně nemůže vnímat jako reklamu jakýmkoliv způsobem pobořující, nemravnou nebo dokonce schvalující neetické chování, protože nadsázka příběhu je zřejmá," hájila se Kofola, podle které reklama nemá za cíl znevažovat pozici učitele a jeho autoritu. 

Spot se setkal také s negativní reakcí slovenské veřejnosti.

-čtk-