Petr Vachler: Reklama je opakovaný klam

středa, 18. ledna 2012, 07:29 Reklama MediaGuru

PHD Noc reklamožroutů a MediaGuru.cz se ptá známých tváří české reklamy. Co si o reklamě myslí Petr Vachler?

Co vás zajímá na reklamní tvorbě ve srovnání s tvorbou filmovou?

Reklama je opakovaný klam, tak trochu podvod na nás všechny. Pokud je čistá a pravdivá, nepřesáhne-li únosnou mez, tak mě svojí vtipnou formou pobaví. Potřeba sdělit něco za třicet vteřin a zaujmout u celovečerní tvorby neplatí. Snad proto jsem od reklamy kdysi odešel a snad proto se k ní tak málo vracím. Zatím mám to štěstí, že klamu málo a pokud reklamu dělám, snažím se, aby byla pravdivá, což je asi největší umění reklamy.

Reklamní spoty režírujete. Nechtěl byste v nich radši hrát? Proč?

Nechtěl, a pokud ano, pak by to muselo být něco, s čím opravdu vnitřně souhlasím. Musel by to být ekologický produkt, něco, co mám sám rád. Třeba reklama na ekologický film či na mrkvovou pizzu v ekologickém filmu. Možná bych rád hrál v reklamě na hezké počasí od společnosti Weather Ltd.

Natočil jste nějaký reklamní spot, o kterém si myslíte, že se Vám obzvlášť povedl?

Velmi mě bavily reklamy na Magnesii s dvojicemi herců, jako byl Pavel Liška a Ondřej Trojan, Anna Geislerová a Tatiana Vilhelmová či Jirka Macháček s Bolkem Polívkou. Neuvěřitelný zážitek byla třeba reklama s Karlem Rodenem a Bolkem Polívkou.  Karel Roden je velmi tichý chlapík. Položili jsme mu asi dva tisíce otázek. Řekl mi, že tolik slov za dva dny ještě nikdy neřekl.

Má Český lev rád reklamu?

Ale ano, každý rok ji rád chroupe a snaží se sdělit podstatu věci čistě a jasně. To jsou spoty, které mě skutečně baví.

Co si myslíte o Noci reklamožroutů? V čem je pro Vás zajímavá?

Je to ojedinělý tvar, zábava, něco, čemu v takovém množství, v takové koncentraci mohou podlehnout jedině šílenci, nadšenci, neukojenci, géniové, kreativci, experimentátoři, blázni a děvčátka. Chtěl bych vidět celovečerní film sestříhaný z reklam. Není to nakonec náš současný život? Takže je to akce pro všechny, trochu zhuštěný rok našeho života.