Policie pokutovala Respekt kvůli případu Drobil

pondělí, 30. ledna 2012, 00:53 Aktuality MediaGuru

Policie uložila týdeníku Respekt pokutu 10.000 korun za to, že jí nevydal dokument o zásahu státní zástupkyně do vyšetřování případu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP), který se týkal i bývalého ministra a místopředsedy ODS Pavla Drobila. V novém vydání časopisu to oznámil jeho šéfredaktor Erik Tabery. Týdeník se podle něj proti uložení sankce rozhodl podat stížnost.

"Policie chce dokument proto, aby zjistila, kdo nám jej poskytl. Protože zdroj postupoval ve veřejném zájmu, odmítáme ho prozradit," uvedl Tabery. Vyšetřovatelé podle něj materiál nadále vyžadují.

Respekt loni v květnu s odkazem na dokument uvedl, že městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se kauzu údajné korupce nesnažila vyšetřit. Hercegová se proti takové interpretaci důrazně ohradila. Pouze prý doporučila, aby Pokorná případ posuzovala "ve všech souvislostech". Týkat se to mělo hlavně nahrávky rozhovoru odvolaného ředitele fondu Libora Michálka s bývalým ministrem životního prostředí a místopředsedou ODS Pavlem Drobilem.

Na kauzu údajné korupce upozornil Michálek právě formou tajně pořízených nahrávek. Na nich Drobilův poradce Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa Drobila a ODS. Drobil veškerá obvinění odmítl, po dohodě s premiérem nicméně na ministerskou funkci rezignoval.

Trestní stíhání Knetiga loni v listopadu zastavil Obvodní soud pro Prahu 1. O půl roku dříve policie odložila vyšetřování údajného podplácení Michálka Drobilem. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v listopadu tuto kauzu znovu otevřel, odložení prý bylo předčasné.

-čtk-