Rozpočet ČT je letos nižší, pod 7 miliard Kč

čtvrtek, 12. ledna 2012, 08:07 Aktuality MediaGuru

Česká televize bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 6,97 miliardy korun. Proti loňskému roku to je o 230 milionů korun méně. Rozpočet schválila Rada České televize. Člen rady Radek Mezulánik ale upozornil, že ČT čerpá 460 milionů korun z prostředků uspořených v minulých letech, takže fakticky je rozpočet schodkový.

Celkové čerpání z fondu televizních poplatků bylo stanoveno na 6,21 miliardy, od diváků se však vybere pouze 5,75 miliardy korun. "To je prostě projídání rodinných úspor," řekl Mezulánik. S tím nesouhlasí předseda Rady Milan Uhde, podle kterého se peníze investují do výroby pořadů.

"Pokud jde o cashový pohled, tak ano," odpověděl Mezulánikovi na nepřímou otázku, zda jde o deficitní rozpočet, Martin Vojslavský, který na Radě ČT zastupoval nemocného ekonomického ředitele Milana Cimirota. Podle radního Jana Prokeše však rozpočet nemůže být označen za deficitní nebo ziskový, pokud má rozpočtovaný shodný objem nákladů a výnosů, a proto je takzvaně vyrovnaný. To tvrdí i místopředsedkyně rady Dana Eklová, podle které jí podobné vysvětlení podali i auditoři.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák k tomu podotkl, že ví o pouze jedné možnosti, jak snížit hotovostní deficit, a to snížit náklady na výrobu. To by podle programového ředitele Milana Fridricha znamenalo, že by se zastavila nová seriálová tvorba a výrazně by se snížila původní dramatická tvorba či nenakupovala sportovní práva, například na zimní olympijské hry 2014 nebo letošní ME ve fotbale. Více by se reprízovalo.

Mezulánik nakonec jako jediný hlasoval proti rozpočtu. Řekl, že se podle něj "ztrácí v černé díře 300 až 305 milionů korun".

Prostředky na výrobu by se ve schválením rozpočtu měly zvýšit o 150 milionů korun na 2,3 miliardy Kč. Zejména se bude investovat do dlouhodobých projektů, původní tvorby a českých seriálů. Na výdajové straně by podle informací deníku E15 měly vzrůst prostředky na mzdy, a to na 1,68 miliardy korun, tedy o 35 milionů.

Na běžné investice půjde letos 535 milionů korun. Jejich součástí jsou peníze na digitalizaci vysílání a archivu, které byly loni hrazeny z reklamy. Dalších 45 milionů půjde v rámci investic na výstavbu televizního studia Brno. Celkem tak je na investice určeno 580 milionů korun.

Konec reklamy na ČT1 a ČT 24 způsobí výpadek na příjmové straně. Od listopadu loňského roku se smí vysílat pouze na ČT2 a ČT4, navíc ji televize nesmí dávat na web. Příjmy z reklamy by měly činit 60 milionů korun, což je zhruba o 400 milionů méně než loni. Výnosovou stranu rozpočtu postihly i další výpadky. Ty byly vypočteny asi na 600 milionů korun.

-čtk-