Příklady, jak dobrý design dobře prodává

čtvrtek, 01. března 2012, 15:54 Reklama MediaGuru

Ve znamení hesla, že dobrý design dobře prodává, byla letos rozdána ocenění za nejlepší komerční design.

Britská Asociace pro komerční design (The Design Business Association) ocenila to nejlepší z designu za uplynulý rok. I letos ocenění Design Business Awards se opět potvrdilo, že úspěch tkví v komplexní integraci návrhu zadání s obchodním cílem a záměrem a že dobrý design představuje jednu z funkčních obchodních strategií.

Letošní Grand Prix byla udělena finanční společnosti Legal & General za jednotnou vizuální identitu vytvořenou agenturou Smith & Milton. Nová image se slogane Every Day Matters vylepšil o 24 % vnímání její značky, cena jejích akcií pak vzrostla o 465 % rychleji než u konkurence.

V kategorii korporátní identity byla za nejlepší design oceněna značka Froosh, severského ovocného koktejlu. Ta se před svým redesignem potýkala právě kvůli své netatraktivní image s problémem uvadajícího zájmu. Agentura Pearlfisher pro ni v roce 2010 vytvořila nové nadčasové, čisté logo, které ji v období od ledna do května 2011 pomohlo k 107% nárůstu prodeje.

Agentura Pearlfischer si ze soutěže odnesla ještě jedno zlato, a to v kategorii obalů. Pro společnost MOMA Foods vytvořila obaly pro produkty určené pro rychlou snídani s sebou, které je možné si koupit ve stáncích na londýnských nádražích. Pro design MOMA! se Pearlfischer nechal inspirovat vášnivostí a silou politických kampaní. Agitativním designem se podařilo přilákat okamžitou pozornost a vyburcovat lidi hned po ránu. Téměř přes noc se stal z MOMA! hit, který obstál vedle již zavedených „snídaňových“ titánů. Její celkový obrat se za 13 měsíců po redesignu zvýšil z původních 500 tisíc liber na 1,5 milionu, přičemž její hodnota se navýšila o 200 %.  A navíc z nádražních stánků se dostala i na regály předních obchodních řetězců, jako je Tesco, Sainsbury’s, Boots nebo Waitrose.

Další zlato v kategorii obalů získala i žvýkačka Peppersmith, která byla uvedena na trh před pouhým rokem a půl. Díky dobré distribuci do luxusních kaváren, lahůdkářství či prodejen se zdravou výživou a svému zajímavému designu se jí povedlo prorazit na již tak dost saturovaném trhu. Originální design je dílem B&B Studia.

Další zlato v této kategorii získal britský pivovar Daniel Thwaites. Agentura WPA Pinfold vsadila na přehlednost a jednoduchost, díky nimž značka získala na důvěryhodnosti. Po spuštění nového designu v lednu 2011 pivovar zaznamenal 87% nárůst prodeje a 160% nárůst zisku.

V kategorii design pro společensky prospěšné projekty získala kampaň proti obchodování s lidmi za účelem sexuálního vykořisťování Stop Sex Trafficking od společnosti The Body Shop, kterou připravila ve spolupráci s neziskovou organizací ECPAT. Vizuální identitu vytvořila agentura 300million. Příspěvky, které byly neziskovce ECPAT na základě kampaně darovány, přesáhly o 200 % očekávanou částku.

Zlaté ocenění v kategorii muzeí, galerií a jiných kulturních události si letos odneslo Museum of London, které se rozhodlo více se propagovat jako destinace, která se v Londýně nesmí opomenout. Agentura NB Studio přišla s kampaní You Are Here, ve které se více zaměřila na osobní příběhy, a podařilo se jí tak vytvořit u návštěvníků přímé emocionální spojení s minulostí. Redesign přilákalo jen za první týden 35 834 návštěvníků, počet nových návštěvníků se v průměru navýšil o 61 %, a celková návštěvnost se oproti předchozímu roku zvýšila dokonce o 94 %, což bylo o 20 % výš, než se předpokládalo.


Přehled dalších ocenění naleznete zde.

-kch-